Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 11.12.2012

Dzieci z nadwagą bardziej podatne na reklamy jedzenia

Jak donoszą badacze na łamach najnowszego wydania "Journal of Pediatrics", w ciągu ostatnich 30 lat liczba otyłych dzieci zwiększyła się trzykrotnie. Jednym z powodów jest ich zdaniem zbyt duża ilość reklam produktów żywnościowych dla najmłodszych.
Dzieci z nadwagą bardziej podatne na reklamy jedzeniaGlow Images/East News
Dzieci z nadwagą bardziej podatne na reklamy jedzenia
Jak wynika z badań, dzieci o prawidłowej masie ciała są bardziej odporne na działanie reklam żywności.
Jak donoszą badacze na łamach najnowszego wydania "Journal of Pediatrics", w ciągu ostatnich 30 lat liczba otyłych dzieci zwiększyła się trzykrotnie. Jednym z powodów jest, jak uważąją naukowcy, zbyt duża ilość reklam produktów żywnościowych dla najmłodszych.
Naukowcy z University of Missouri-Kansas City i University of Kansas Medical Center pracujący pod kierownictwem dr Amandy S. Bruce wykorzystali techniki neuroobrazowania do zbadania efektów, jakie na mózgi zdrowych i otyłych dzieci wywierają logo znanych produktów żywnościowych. W eksperymencie wzięło udział 10 otyłych i 10 zdrowych dzieci w wieku od 10 do 14 lat.
Uczestnikom pokazano 60 różnych znaków graficznych firm spożywczych oraz tyle samo znaków innego rodzaju firm. Badano, które sekcje mózgu reagowały na znajome logo.
Okazało się, że mózgi dzieci otyłych wykazywały większą aktywność w niektórych obszarach tzw. ośrodka przyjemności (inaczej układu nagrody) w porównaniu do dzieci zdrowych. Natomiast w mózgach dzieci o prawidłowym BMI większa aktywacja następowała w obszarach związanych z samokontrolą.
Autorzy badania podsumowują: "Dzieci zdrowe wykazują więcej samokontroli niż ich otyli rówieśnicy. Potwierdza to nasze przypuszczenia, że w pewnych sytuacjach u szczupłych osób dochodzi do zwiększonej aktywacji obszarów mózgu odpowiedzialnych za kontrolę niż u ludzi otyłych".

Naukowcy z University of Missouri-Kansas City i University of Kansas Medical Center, pracujący pod kierownictwem dr Amandy S. Bruce, wykorzystali techniki neuroobrazowania do zbadania efektów, jakie na mózgi zdrowych i otyłych dzieci wywierają logotypy znanych produktów żywnościowych.

W eksperymencie wzięło udział 10 otyłych i 10 zdrowych dzieci, w wieku od 10 do 14 lat. Pokazano im 60 różnych znaków graficznych firm spożywczych oraz tyle samo logotypów innego rodzaju przedsiębiorstw. Badano, które sekcje mózgu reagowały na znajome symbole. Okazało się, że mózgi dzieci otyłych wykazywały większą aktywność w niektórych obszarach tzw. ośrodka przyjemności, a w mózgach dzieci o prawidłowym BMI większa aktywacja następowała w obszarach związanych z samokontrolą.

(ew/PAP)