Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 17.08.2013

Nowa gwiazda w gwiazdozbiorze Delfina

Miłośnicy astronomii na całym świecie kierują lornetki i teleskopy w kierunku letniego gwiazdozbioru Delfina. 14 sierpnia pojawiła się tam gwiazda Nowa!
Gwiazda HD 10180Gwiazda HD 10180ESO and Digitized Sky Survey 2. Acknowledgment: Davide De Martin

Nowa – wbrew temu, co sugeruje nazwa – nie jest zupełnie nowa. Jeszcze kilka dni temu była ciasnym, podwójnym układem gwiazd. W miniony czwartek doszło do potężnego rozbłysku jednej z nich i jej jasność gwałtownie wzrosła.

Odkrywcą Nowej jest japoński astronom-amator Koichi Itagaki z Yamagata. Co ciekawe, gwiazda ciągle jaśnieje. Chwilę po zaobserwowaniu gwiazda miała jasność +6.3 magnitudo, przez co w sprzyjających warunkach, pod bardzo ciemnym niebem, była widoczna „gołym okiem”! Najnowsze obserwacje polskich miłośników astronomii wskazują zaś, że Nowa w Delfinie pojaśniała do +5 mag (im mniejsza liczba oznaczająca jasność, tym lepiej. A najjaśniejsze są obiekty o magnitudo liczonej w wartościach ujemnych). Obecnie jest zatem 2,5 razy jaśniejsza od najsłabszych gwiazd widocznych poza miastem. Bez trudu można ją dostrzec przez lornetkę w centrum Warszawy.

- Choć każdego roku w naszej galaktyce wybucha kilka gwiazd nowych, to bardzo rzadko zdarza się, żeby osiągały takie jasności. To wyjątkowa gratka dla miłośników astronomii - czytamy na stronach Centrum Nauki Kopernik.

CNK zaprasza też do wspólnych obserwacji. Już w sobotę 17 sierpnia będzie można zobaczyć Nową w Delfinie na własne oczy podczas obserwacji astronomicznych w Parku Odkrywców. Start o 21.00. Wstęp wolny!

(ew/cnk)