Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 01.11.2013

Przełom w walce z wirusem HIV? Nowa metoda leczenia

Naukowcy, którzy badali rzadkie przeciwciała układu odpornościowego, orzekli, że organizm człowieka wcale nie jest taki bezbronny wobec wirusa HIV.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjnesxc.hu/cc

W ludzkim organizmie funkcjonują przeciwciała, które zwalczają wirusy. Robią to jednak zbyt wolno. Wirusy, które potrafią się szybko zmieniać, zyskują przewagę i wychodzą z walki z przeciwciałami zwycięsko. Jednak są pewne stałe w budowie wirusa, które nie podlegają modyfikacjom. Właśnie te elementy naukowcy postanowili zaatakować specjalnymi przeciwciałami.

- Istnieje cała grupa specjalnych przeciwciał, ale wytwarzają je tylko niektórzy ludzie - wyjaśnia na łamach czasopisma "Nature" wirusolog Louis Picker. Opowiada, że superprzeciwciała wstrzyknięto grupie zakażonych małp. W ciągu kilku dni z ich organizmów wirusy zniknęły niemal całkowicie. Efekt ten utrzymywał się od miesiąca do trzech, w niektórych przypadkach nawet do ośmiu miesięcy.
Naukowcy chcą teraz przeprowadzić podobne testy na ludziach.
NAUKA w portalu polskieradio.pl>>>
W Polsce rośnie liczba zakażonych
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny w Polsce, rośnie liczba osób zakażonych wirusem HIV. Tegoroczne dane wskazują na 600 zakażeń w ciągu sześciu miesięcy. To o 200 przypadków więcej niż roku ubiegłym. Z tego wynika, że statystycznie trzy osoby dziennie dowiadują się, że są zakażone wirusem.
Od początku epidemii, czyli od połowy lat 80. w Polsce odnotowano prawie 17 tys. zakażeń wirusem HIV. Szacuje się jednak, że liczba ta może być dwukrotnie wyższa.
Większość zakażeń to efekt przygodnego seksu, zarówno homoseksualnego jak i heteroseksualnego. Dzisiejsze środki farmaceutyczne pozwalają na kontrolowanie wirusa HIV i względnie normalne życie. Leczenie jednak jest bardzo drogie i uciążliwe.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

''