Logo Polskiego Radia
PAP
Przemysław Goławski 27.07.2010

Elektryczne Katowice

Katowice znalazły się w dziesiątce europejskich miast, których doświadczenia mają pomóc w rozwoju elektrycznych samochodów i odpowiedniej dla nich infrastruktury.

Międzynarodowy projekt EVUE - elektryczne pojazdy w miejskiej Europie, będzie realizowany w ramach unijnego programu Urbact II.

Stolica województwa śląskiego uczestniczy już w innym międzynarodowym projekcie - Green Stream, w ramach którego zimą w mieście pojawiły się pierwsze terminale do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych (dotychczas dwa, docelowo kilkadziesiąt). Do użytku służb miejskich wprowadzone zostaną także pojazdy z napędem elektrycznym, m.in. dla straży miejskiej.

Liderem projektu EVUE jest Westminster City Council z Wielkiej Brytanii, a partnerami - obok Katowic - Lizbona i Beja z Portugalii, hiszpański Madryt, niemiecki Frankfurt nad Menem, skandynawskie Oslo i Sztokholm, Suceava z Rumunii oraz Zografou z Grecji. Przedsięwzięcie ma dotyczyć wszystkich aspektów użytkowania elektrycznych samochodów - od ekologicznych (zmniejszenie emisji CO2), poprzez bezpieczeństwo użytkowania, po czynniki ekonomiczne, związane z kosztami niezbędnej infrastruktury, oraz aspekty prawne i organizacyjne.

- Dla Katowic uczestnictwo w projekcie EVUE to kontynuacja trwających już działań w ramach projektu Green Stream, którego przedmiotem jest wspólne dążenie do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i poprawa efektywności energetycznej - mówi rzecznik katowickiego magistratu, Waldemar Bojarun. W naukowo-badawczym projekcie Green Stream oprócz Katowic uczestniczą inne Polskie miasta - Warszawa, Kraków i Gdańsk, a także ośrodki badawcze i firmy zajmujące się technologiami produkcji elektrycznych aut.

Efektem współpracy międzynarodowej w ramach EVUE ma być praktyczny przewodnik, w którym znajdą się informacje o ekonomicznych modelach eksploatacji samochodów elektrycznych, kosztach przejazdów oraz analiza obciążeń podatkowych. W raporcie będzie też przegląd dokonanych już w Europie inwestycji w elektryczny transport, analiza kosztów infrastruktury oraz możliwości podnoszenia standardu punktów ładowania samochodów. Projekt EVUE może także przyczynić się do rozwoju transportu opartego na pojazdach elektrycznych.

Budżet projektu to ponad 650 tys. euro, z czego 36 tys. euro przypada na Katowice. Ok. 80 proc. tej kwoty to środki unijne, a pozostała część - wkład własny miasta. Program Urbact II, w ramach którego realizowany jest projekt EVUE, jest elementem unijnej polityki spójności, umożliwiającym europejską współpracę terytorialną. Służy ułatwianiu i finansowaniu wymiany doświadczeń oraz wzajemnemu uczeniu się przez miasta europejskie, które w tym celu organizują się w sieci tematyczne lub grupy robocze.