Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 01.05.2013

Superszybkie, polskie lasery już niedługo na rynku?

W przeciągu dwóch, trzech lat na rynek moją trafić niezwykle precyzyjne lasery nad którymi pracują polscy badacze. Grafen posłuży w nich jako superszybki przełącznik światła. Jakie zmiany przyniesie ta technologia?
Superszybkie, polskie lasery już niedługo na rynku?Jeff Keyzer/Wikimedia Commons, CC

Grzegorz Soboń zajmuje się wykorzystaniem grafenu w laserach światłowodowych, emitujących bardzo krótkie impulsy światła. Na co dzień pracuje w Grupie Elektroniki Laserowej i Światłowodowej na Politechnice Wrocławskiej. Jest jednym z dwóch tegorocznych stypendystów programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Chirurgia, kosmetologia czy precyzyjne pomiary np. odległości to tylko niektóre z szerokiej gamy praktycznych zastosowań laserów nad którymi pracuje zespół Sobonia. Jak powiedział w rozmowie z PAP - Jest to też bardzo dobre narzędzie do obróbki, cięcia, wykonywania precyzyjnych mikrowierceń czy mikrootworów w materiałach takich jak stal, aluminium czy plastiki -. Bardzo krótkie impulsy mają też zastosowanie w badaniach podstawowych, gdzie służą jako narzędzie dla naukowców.

Chociaż grafen jest wykorzystywany w laserach dopiero od 3-4 lat, zespół Sobonia może pochwalić się pierwszymi sukcesami. Skonstruowali pierwszy na świecie światłowodowy laser z liniową polaryzacją wiązki. Ponadto stypendysta FNP opracował pierwszy na świecie układ wzmacniający promieniowanie z lasera z grafenem. Dzięki temu rozwiązaniu można użyć lasera do precyzyjnej obróbki materiałów. Docelowym zastosowaniem tej technologii będzie przywracanie drożności naczyń krwionośnych.

Polecamy: DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NOWYCH TECHNOLOGIACH NA STRONACH POLSKIERADIO.PL

Impulsy w laserach tworzonych na PWr trwają zaledwie 300 femtosekund (jedna sekunda to milion miliardów femtosekund). Soboń tłumaczy, że czas kontaktu światła lasera z materią jest więc bardzo krótki, dzięki czemu nie dochodzi między nimi do oddziaływania termicznego, a w rezultacie uzyskuje się lepsze parametry obrabianej powierzchni.

Kluczem do zrozumienia użyteczności grafenu są jego niezwykłe właściwości. Pod wpływem odpowiednio mocnego światła lasera, grafen cyklicznie zmienia swoją zdolność do pochłaniania światła. Z materiału pochłaniającego część światła staje się całkowicie przezroczysty. Regeneruje się w ciągu femtosekundy i cykl się powtarza. Impulsy, które powstają mogą być znacznie krótsze niż w innych stosowanych dotychczas materiałach.

W celu wdrożenia polskich laserów na rynek zespół z PWr stworzył konsorcjum wraz z Instytutem Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie oraz firmą Fiber Optic Technical Support z Wrocławia. - Mamy sprzężenie zwrotne od przemysłu i wiemy, na jakie lasery jest zapotrzebowanie. Jesteśmy na etapie projektowania prototypów - powiedział Grzegorz Soboń w rozmowie z PAP.

Zdaniem badacza prace jego zespołu wpisują się w nurt współcześnie prowadzonych badań nad grafenem. Soboń dostrzega liczne perspektyw rozwoju tej technologii i możliwości zastosowania jej w wielu dziedzinach nauki w przyszłości.

PAP, kw