Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 23.05.2014

Polska dostanie od Unii 13 mld euro na walkę z bezrobociem

Ponad 13 miliardów euro Polska otrzyma w latach 2014 - 2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego. Tak wynika z przyjętej w piątek przez Komisję Europejską, Umowy Partnerstwa z naszym krajem. To dokument określający strategię inwestowania nowej puli funduszy europejskich w latach 2014 - 2020.
Polska dostanie od Unii 13 mld euro na walkę z bezrobociemGlow Images/East News

- Przez ostatnie 7 lat EFS pomógł prawie milionowi bezrobotnym w Polsce, by mogli oni wrócić na rynek pracy, rozpocząć szkolenia lub własny biznes. W kolejnych 7 latach fundusz ponownie skupi się walce z bezrobociem, zwiększaniu efektywności na rynku pracy, oraz pomocy tym, którzy tego najbardziej potrzebują: młodym ludziom, kobietom oraz starszym pracownikom - powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor, podkreślając, że Polska będzie największym beneficjentem Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komisja Europejska przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską

Komisja Europejska przyjęła w piątek Umowę Partnerstwa z Polską w sprawie funduszy europejskich. Określa ona strategię wykorzystania nowej puli pieniędzy unijnych na lata 2014 - 2020.

Polska otrzyma z budżetu UE ok. 119,5 mld euro. Na tę sumę składają się pieniądze: z Polityki Spójności - ok. 82,5 mld euro, Wspólnej Polityki Rolnej - ok. 32,1 mld euro oraz ok. 5 mld euro w ramach takich programów jak np. Horyzont 2020 czy Erasmus.

Hahn: Polska największym beneficjentem funduszy UE i przykładem w wydawaniu >>>

Szefowa resortu infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska wyjaśniła, że wsparcie unijne trafi przede wszystkim na projekty, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki. - Premiowane będą te przedsięwzięcia, z których efektów będziemy korzystać jeszcze długo po ich zakończeniu. Zasadniczym celem, jaki sobie stawiamy, jest wzrost gospodarczy zapewniający Polsce na koniec tej perspektywy ok. 80 proc. unijnego poziomu PKB per capita - powiedziała.
Najwięcej pieniędzy na inwestycje drogowe
Nominalnie wciąż najwięcej będziemy inwestować w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową), ale największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Dzięki szerszej ofercie zwrotnych instrumentów finansowych (m.in. pożyczek, poręczeń) będzie można wesprzeć więcej projektów realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Umowa Partnerstwa to dokument uzgadniany przez Komisję Europejską i kraje członkowskie, określający główne kierunki inwestowania środków unijnych w latach 2014 - 2020.

IAR/PAP, awi