Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 23.05.2014

Hahn: Polska największym beneficjentem funduszy UE i przykładem w wydawaniu

Polska jest zdecydowanie największym beneficjentem funduszy UE i pod względem wykorzystania pieniędzy przykładem dla innych - powiedział komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn. W piątek KE przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską ws. inwestowania środków UE.
Zdjęcie ilustracyjne.Zdjęcie ilustracyjne.sxc.hu/public domain

- Polska jest bez wątpienia największym beneficjentem unijnych funduszy i jeśli chodzi o wykorzystanie pieniędzy: przykładem dla innych krajów - powiedział Hahn na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak dodał, Polska razem z Komisją zdecydowała, że zwiększy wysiłki we wspieraniu gospodarki. W poprzedniej perspektywie na ten cel przeznaczono 4 miliardy euro na ten cel, w nowej: 18 miliardów. - Jestem przekonany, że znacząco wpłynie to na dalszy rozwój kraju - podkreślił komisarz.

Fundusze unijne: KE przyjęła Umowę Partnerstwa z Polską >>>
Jak zauważył KE negocjuje Umowy Partnerstwa ze wszystkimi 28 krajami członkowskimi, a umowy te są umowami "parasolowymi" dla funduszy strukturalnych: funduszu rozwoju obszarów wiejskich, funduszu rozwoju regionalnego, funduszu społecznego, funduszu spójności i funduszu rybołówstwa.
- Gdy wszystko razem podliczymy (dla wszystkich krajów UE), mówimy o inwestycjach rzędu 450 mld euro na okres 2014 - 2020 - podał komisarz. Zaznaczył, że nacisk w inwestycjach z funduszy strukturalnych zmienił się z inwestycji w infrastrukturę w kierunku wsparcia gospodarki.

Priorytety inwestycyjne Polski
Umowa Partnerstwa to dokument określający strategię inwestowania nowej puli funduszy europejskich w latach 2014 - 2020. W tym czasie w ramach polityki spójności, z unijnego budżetu nasz kraj otrzyma około 80 miliardów euro.
Priorytety inwestycyjne na lata 2014 - 2020 określone w Umowie Partnerstwa obejmują m.in. zwiększenie konkurencyjności gospodarki, poprawę spójności społecznej i terytorialnej kraju oraz podnoszenie sprawności i efektywności państwa. Nominalnie wciąż najwięcej będziemy inwestować w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową), ale największy wzrost wydatków dotyczyć będzie innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców.
Podobny dokument został w piątek przyjęty także z Grecją. Wcześniej umowę przyjęto z Niemcami i Danią.

IAR/PAP, awi