Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 10.09.2014

Jakie wyzwania przed Bieńkowską w KE? Ekspert: stymulowanie rozwoju gospodarczego UE

Stymulowanie rozwoju gospodarczego UE to wyzwanie, przed którym stanie Elżbieta Bieńkowska - uważa prof. Marek Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem może być ona postrzegana jako komisarz, który wprowadzi realne reformy gospodarcze w UE
Minister Elżbieta BieńkowskaMinister Elżbieta Bieńkowskamrr

W środę przyszły szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker poinformował, że dotychczasowa wicepremier Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Przyznana Polce teka jest jedną z nowości w strukturze KE. Jak napisała w komunikacie KE, będzie to "maszynownia realnej gospodarki".
- Kompetencje Elżbiety Bieńkowskiej trochę będą zależeć od tego, jak będzie funkcjonować cała Komisja Europejska. Oczywiście każdy komisarz ma swój obszar działania, ale jeśli szef przyszłej KE Jean-Claude Juncker będzie chciał, aby komisja funkcjonowała jako kolegium, to Bieńkowska będzie musiała współpracować z innymi komisarzami - choćby z komisarzem odpowiedzialnym za konkurencje czy kwestie finansowe - powiedział profesor Cichocki.
"Działanie na unijnym rynku będzie wymagało większej asertywności"
Jego zdaniem wyzwaniem, przed którym stanie Bieńkowska, będzie stymulowanie rozwoju gospodarczego UE. - Przed komisarz Bieńkowską będzie stało wyzwanie, w jakim stopniu Unia Europejska może stać się modelem ponownego uprzemysławiania państw europejskich. To jest w tej chwili jedna z podstawowych słabości gospodarczych Unii. Działanie na unijnym rynku będzie wymagało większej asertywności np. poprzez stymulowanie rozwoju chociażby w dziedzinie przemysłu dzięki poprawie warunków funkcjonowania przedsiębiorców na unijnym rynku - zaznaczył Cichocki.

Donald Tusk: Elżbieta Bieńkowska będzie komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego

Źródło: TVN24/x-news

PAP, awi