Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wiśniewska 18.05.2015

Umowa Ukraina - Unia Europejska: Rosja zmienia zdanie

Rosja nie blokuje już wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej Unii Europejskiej z Ukrainą. Moskwa zaackeptowała fakt, że część handlowa tego porozumienia wejdzie w życie w styczniu przyszłego roku.

Taki jest wynik trójstronnych konsultacji z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji i Komisji Europejskiej w Brukseli. Do tej pory Moskwa stanowczo sprzeciwiała się wdrożeniu umowy. Argumentowała, że będzie ona ze szkodą dla jej gospodarki. Z tego powodu Unia Europejska już raz odroczyła wejście w życie porozumienia o wolnym handlu z Ukrainą. Teraz jednak podkreślała, że styczeń 2016 roku to termin niezmienny.

Rosja: umowa szkodzi naszym interesom

Część unijno-ukraińskiej umowy stowarzyszeniowej weszła w życie w ubiegłym roku. Natomiast, wdrożenie porozumienia o wolnym handlu wstrzymano pod naciskiem Rosji do stycznia 2016 roku. Moskwa uważa, że umowa zaszkodzi jej interesom gospodarczym i zagroziła blokadą ukraińskiego importu, jeśli jej uwagi nie zostaną uwzględnione.

- Staramy się zrozumieć, jakie zastrzeżenia do umowy ma Rosja i znaleźć wyjście z tej sytuacji - skomentowała unijna komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem.

Rosja domaga się dalszego opóźnienia wejścia w życie umowy stowarzyszeniowej, przynajmniej do końca przyszłego roku.

Komisja Europejska, która została wcześniej skrytykowana za to, że ugięła się pod presją Rosji, teraz podkreśla, że nie ma mowy o kolejnym opóźnieniu, ani o zmianach w unijno-ukraińskiej umowie stowarzyszeniowej.

UE: część gospodarcza umowy z Ukrainą od przyszłego roku >>>

Otwarcie unijnego rynku dla Ukrainy

Porozumienie o wolnym handlu z Ukrainą (DCFTA), będące najważniejszą częścią umowy stowarzyszeniowej, otworzy unijny rynek dla Ukrainy poprzez stopniowe znoszenie ceł i kwot oraz poprzez harmonizację prawa i norm w różnych sektorach m.in. środków fitosanitarnych. Ukraina i UE wyeliminują odpowiednio 99,1 i 98,1 proc. ceł pod względem wartości handlu.

Elżbieta Kaca, analityk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, o gospodarczej część umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE.

Źródlo: Newseria

IAR/PAP, awi