Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 06.09.2019

Ustawa śmieciowa: od dzisiaj mniejsze opłaty za segregację odpadów, płatne "foliówki"

Mniejsze opłaty za segregację śmieci, za posiadanie kompostowników, ryczałt dla posiadaczy działek rekreacyjnych oraz opłata za tzw. foliówki – to niektóre ze zmian, które wprowadza znowelizowana ustawa śmieciowa, która dzisiaj wchodzi w życie.

Nowe rozwiązania wprowadza ustawa z 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Premia za segregowanie śmieci

Jedną z najważniejszych zmian jest zróżnicowanie stawek opłat za odpady posegregowane i nieposegregowane.

Osoby, które segregują śmieci, zapłacą mniej niż te, które tego nie robią.

Zgodnie z ustawą, jeżeli właściciele nieruchomości nie będą selektywnie zbierać śmieci, to firmy odbierające odpady przyjmą je jako niesegregowane (zmieszane) i powiadomią o tym gminę.

Wyższa opłata za nieposegregowane śmieci

Ustawa wprowadza wyższe opłaty dla tych, którzy śmieci nie segregują. Zapłacą oni nie mniej niż dwukrotność, ale nie więcej niż czterokrotność opłaty śmieciowej.

Ustawa wprowadza rozwiązania pozwalające na obniżenia opłat śmieciowych dla mieszkańców przez  samorządy. Te mogą zrekompensować mniejsze przychody ze środków pochodzących ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych.

Płacimy za „foliówki”

Jedną z kolejnych ważnych zmian jest wprowadzenie odpłatności za tzw. foliówki w sklepach, poza tzw. zrywkami.

Zgodnie z szacunkami resortu środowiska, w Polsce zużywamy nawet 11 miliardów foliówek rocznie. To od 250 do 300 toreb na mieszkańca.

Za prawie wszystkie torby foliowe wydawane w sklepach trzeba będzie zapłacić 20 groszy plus VAT. Wyjątkiem są tak zwane zrywki, które pozostaną bezpłatne.

Upusty w opłacie śmieciowej dla posiadaczy kompostowników

Nowela przewiduje też, że opłaty śmieciowe będą niższe dla mieszkańców, którzy mają przydomowe kompostowniki, w których zagospodarowują wytwarzane odpady.

Nowe przepisy przewidują możliwość zbierania odpadów komunalnych także w workach. Właściciel nieruchomości zostanie zwolniony z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na odpady biodegradowalne, gdy posiada kompostownik.

Uwaga - samorządy mają prawo do kontrolowania kompostowania – przy ich braku, mimo deklaracji, można stracić upust w opłacie śmieciowej.

Nowe zasady odbioru odpadów wytwarzanych przez sklepy czy galerie handlowe

Nowe przepisy regulują też kwestię odbioru odpadów z nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady. Chodzi m.in. o sklepy czy galerie handlowe. Zgodnie z nowelą właściciele takich nieruchomości będą przystępowali do zorganizowanego przez gminę systemu odbioru odpadów komunalnych dobrowolnie.

Opłata ryczałtowa za odbiór śmieci z domków letniskowych

Nowela ustala też stawki, jakie za śmieci będą płacić właściciele domków letniskowych lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

Przewiduje opłatę ryczałtową, nie wyższą niż 10 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem – za rok od nieruchomości (ok. 170 zł), na której znajduje się domek letniskowy.

Gminy mogą tworzyć punkty odbiorów sprzętów

Ustawa pozwala gminom na tworzenie specjalnych punktów napraw sprzętów bądź miejsc, w których mieszkańcy będą mogli zostawić nadające się nadal do użytku przedmioty, których chcą się pozbyć.

Za usuniecie szkodliwych odpadów zapłaci ich właściciel

Nowe prawo ma przyspieszyć usuwanie odpadów zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi. Właściciel takich odpadów będzie zobowiązany do zwrotu kosztów ich usunięcia.

Koniec z ryczałtowym rozliczaniem firm za usuwanie odpadów

Nowelizacja zakazuje gminom ryczałtowego rozliczania się z firmami odbierającymi śmieci. Wypłata będzie możliwa m.in. na podstawie masy odpadów, jakie zostały przekazane do przetworzenia.

Regionalizacja gospodarowania śmieciami

Nowe regulacje znoszą ponadto obowiązek regionalizacji w zakresie zagospodarowania m.in. bioodpadów, zmieszanych odpadów komunalnych czy pozostałości z sortowania. Pozwoli to na przekazywanie takich odpadów do instalacji w całym kraju.

Wyższe kary

Znowelizowane przepisy zaostrzają też kary za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami.

Polskieradio 24, Ministerstwo Środowiska, jk