Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Kamiński 30.06.2011

Ministerstwa chcą dobrze wykorzystać polską prezydencję

Dwa istotne dla polskiej gospodarki ministerstwa ujawniają, jakie mają plany na czas polskiej prezydencji w Radzie UE. Wśród priorytetów jest pomoc Grecji i wydobycie gazu łupkowego.
Ministerstwa chcą dobrze wykorzystać polską prezydencjęfot. facebook.com/Polska Prezydencja 2011
Posłuchaj
  • Waldemar Pawlak o pomocy Grecji podczas polskiej prezydencji
  • Waldemar Pawlak wymienia obszary działań Ministerstwa Gospodarki na czas prezydencji
  • Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa o działaniach w czasie prezydencji
Czytaj także

1 lipca Polska rozpocznie półroczne przewodnictwo we wspólnocie. Ministerstwo Skarbu Państwa podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej będzie przede wszystkim wspierało działania resortu gospodarki. Rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór powiedział IAR, że choć na co dzień ministerstwo zajmuje się nadzorem nad państwowymi spółkami, podczas prezydencji będzie wspierało głównie projekty proekologiczne i energetyczne.

- W ramach polskiej prezydencji będziemy wspierać trzy podstawowe sprawy. To są kwestie emisji CO2, bezpieczeństwa energetycznego - wspólna polityka energetyczna, budowa infrastruktury pożytku publicznego - oraz działania na korzyść gazu łupkowego. Rzecznik ministerstwa zapowiedział, że urzędnicy resortu będą wspierali wszelki działania związane z Polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.

Z kolei rozwój rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, polityka energetyczna i wzmocnienie relacji gospodarczych Unii z państwami trzecimi - to główne priorytety Ministerstwa Gospodarki w czasie naszego przewodnictwa w Unii Europejskiej. Takie informacje przekazał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W tym czasie ministerstwo zamierza się także skupić na rozwoju handlu elektronicznego, przejrzystości rynku energii i reformie systemu jednostronnych preferencji celnych.

W opinii wicepremiera Pawlaka, najtrudniejsze w czasie naszej prezydencji będzie reagowanie na kryzys gospodarczy w Grecji, bo to, jak mówił minister, może nieść ze sobą duże ryzyko. - Być może potrzebne będą odważne posunięcia polegające na umorzeniu części zadłużenia Grecji pod warunkiem jednoczesnego systemowego wyprostowania wadliwych mechanizmów w tym kraju - mówi Pawlak.

Ministerstwo wśród swoich działań we wskazanych obszarach planuje dwa wydarzenia. W czasie naszej prezydencji na początku października w Krakowie odbędzie się organizowane przez Ministerstwo Gospodarki, Parlament Europejski i Komisję Europejską Forum Rynku Wewnętrznego. Wcześniej planowane jest także nieformalne spotkanie unijnych ministrów w sprawie energii we Wrocławiu.

tk