Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 27.04.2012

Odnajdź swoją życiową ścieżkę

Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma? Nie musi tak być. Życie to kwestia wyboru.
Wykonywanie pracy, której się nie lubi, powoduje frustrację - ostrzegają eksperciWykonywanie pracy, której się nie lubi, powoduje frustrację - ostrzegają eksperci Glow Images/East News

Skąd mam wiedzieć, kim chcę zostać? – to pytanie bardzo często pada z ust młodych ludzi, którzy kończą jakiś etap edukacji i muszą podjąć decyzję, co do dalszej drogi zawodowej.

Jak uświadomić młodym ludziom na poszczególnych etapach nauki, czym powinni się kierować w dalszej edukacji? Podpowiada trenerka rozwoju osobistego Elżbietą Kluską. - Trzeba zadawać sobie pytania: co ja lubię, co mi dobrze wychodzi, w czym jestem dobry, obserwować siebie – tłumaczy ekspert.

Dobrym sposobem jest metoda myślenia "jak gdyby". - Czyli trzeba wyobrazić sobie siebie w perspektywie pięciu lat i jak gdyby wszystko było możliwe. Jakby to było, gdyby wszystko ułożyło się tak jak chcę – wyjaśnia trenerka. Należy przekroczyć barierę możliwości bądź niemożliwości, która pojawia się w naszej głowie i przeskoczyć o pięć lat do przodu. - To ćwiczenie bardzo otwiera nas na różne możliwości, których nie wyobrażaliśmy sobie wcześniej. Odnajdujemy inne opcje – dodaje Kluska, gość "Czterech pór roku".

Pomocna może być także rozmowa z bliskimi, przyjaciółmi. Jednak najważniejsze - według specjalistki - to słuchać samego siebie. – Dobre rady, złote myśli trzeba przefiltrować przez siebie – zaznacza. Również te rodzicielskie porady. Często bywa tak, że rodzice marzą o tym, żeby ich ukochany syn, czy córka został lekarzem, a on pragnie zostać filozofem. Niestety równie często bywa tak, że ambicje mamy czy taty rozmijają się z ambicjami ich dziecka. Co wtedy? - W sytuacji, kiedy dziecko zainwestowało czas i pracę w to, co chcieli rodzice i stoi przed dylematem czy brnąć w to, czy dokonać zmiany, warto dokonywać zmian i iść za wewnętrznym głosem, robić to, co się chce – twierdzi.

Trzeba pamiętać o tym, że później nie nasi rodzice będą wykonywali ten zawód, ale my to będziemy robili. - Zachęcam do tego, żeby jednak znajdować odwagę w sobie i dokonywać zmian – radzi trenerka. Zwraca uwagę, że praca zajmuje ogromną cześć naszego życia, pochłania mnóstwo czasu.

/

Kiedy nie wiemy, co chcemy robić w swoim życiu, warto skorzystać z pomocy biura karier. Pracują tam specjaliści, którzy mogą pomóc nam się "sprofilować". Kluczem do sukcesu jest tzw. umiejętność pracy z celami. - Jest taka dziedzina jak psychologia osiągania celów. Kluczem jest umiejętne wyznaczenie sobie celu, czyli taka jasność, co ja właściwie chcę robić i stworzenie sobie planu z krokami milowymi, z czasowymi granicami – wyjaśnia Elżbieta Kluska. Należy zaplanować, kiedy co miałoby się wydarzyć i realizować swój plan krok po kroku. To zwiększa prawdopodobieństwo tego, że osiągniemy to, co chcemy.

Problem złego doboru zawodu dotyczy nie tylko nastolatków, ale również ludzi dojrzałych. Jeżeli nasze wybory nie były trafne to prędzej czy później to do nas wraca. Jeżeli będziemy brnęli w robienie czegoś, czego nie lubimy grozi nam wypalenie zawodowe.

Z badań wynika, że pierwsze symptomy wypalenia zawodowego pojawiają się w czwartym roku pracy zawodowej.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(mb)