Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.03.2011

Najszybszy sposób rozliczenia się z podatku

E-deklaracja to obecnie najszybszy i najwygodniejszy sposób, żeby rozliczyć się z fiskusem.
Najszybszy sposób rozliczenia się z podatkufot. east news

Choć w tym roku czas na rozliczenie podatkowe mamy do 2 maja, to lepiej nie czekać z rozliczeniem do ostatniej chwili. Nawet ci, którzy muszą dopłacić urzędowi podatkowemu mogą PIT złożyć teraz, a wpłacić pieniądze później.

- Zanim zaczniemy przymierzać się do rozliczenia z urzędem skarbowym musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań - radzi Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów. Przede wszystkim, czy ktoś chce skorzystać z jakiejś ulgi. W przypadku odliczenia ulgi konieczne będzie zgromadzenie dokumentów, które pozwolą na określenie kwoty podlegającej odliczeniu, czy to od dochodu, czy to od podatku.

Potrzebny jest również PIT-11, który pracownikowi powinien wystawić pracodawca. Jeśli ktoś osiągnął dochody z inwestycji na rynku kapitałowym, musi postarać się o PIT 8C. Zazwyczaj posiadaczom akcji taki dokument przysyłają domy maklerskie.

Najwygodniejszym sposobem rozliczenia jest złożenie deklaracji przez internet. Na stronie Ministerstwa Finansów można pobrać odpowiedni program i instrukcję, jak go zainstalować. Tam również jest opisane krok po kroku, jak przesłać PIT do urzędu skarbowego. W tym roku małżonkowie mogą też przesłać przez internet oświadczenie o chęci wspólnego rozliczenia się.

Dwie najpopularniejsze ulgi, to ulga na internet i ulga na dzieci. Wiesława Dróżdż radzi, by w przypadku ulgi na dzieci przyjąć najwyższą dopuszczalną sumę pod warunkiem, że dziecko przebywała u jednego z rodziców lub w rodzinie przez cały rok. Wysokość ulgi to 1112,04 zł.

Ulga na internet to 760 zł, które można odliczyć od dochodu pod warunkiem, że ktoś jest właścicielem faktur, gdzie kwota na internet jest wyraźnie wyodrębniona. Nie ma znaczenia, czy to jest internet stacjonarny, czy mobilny.

Do rozliczenie e-deklaracji nie trzeba mieć kwalifikowanego podpisu cyfrowego. Jednak w celu zabezpieczenia i uwiarygodnienia deklaracji, trzeba wpisać kwotę przychodu wpisaną w deklaracje w roku ubiegłym.

Przy internetowym rozliczeniu jest tylko jedna niedogodność. Niektóre z banków podczas udzielania kredytu wymagają przestawienia PIT-u, a nie chcą honorować e-deklaracji. Niektóre żądają pisemnego potwierdzenia złożenia internetowej e-deklaracji.