Logo Polskiego Radia
Czwórka
Petar Petrovic 26.08.2013

Masz pomysł? UE pomoże Ci go zrealizować

To już ostatnia szansa na unijne wsparcie w realizacji swoich pomysłów i marzeń. Jeszcze do 1 października można składać projekty w ramach międzynarodowego programu "Młodzież w Działaniu”.
Masz pomysł? UE pomoże Ci go zrealizowaćGlow Images/East News

Gośćmi "Europejskiego lunchu” byli przedstawiciele programu "Młodzież w Działaniu” - Magda Paszkowska i Adam Kułakowski. Czy rzeczywiście unijne projekty są tak niezbędne naszemu krajowi? Co by było, gdyby młodzi Polacy nie mogli z nich skorzystać? Nasi goście wyliczali, że mielibyśmy mniej czystych rzek, było by też mniej miejsc, gdzie młodzi ludzie mogliby rozwijać swoje pasje i umiejętności.
Czym jest program "Młodzież w Działaniu”? Adam Kułakowski tłumaczył, że jest to akcja Komisji Europejskiej adresowana do młodych ludzi, która daje im szansę na zrealizowanie ich pomysłów. Jest to w pierwszym rzędzie program edukacyjny, młodzież poprzez aktywność uczy się nowych rzeczy, zaradności życiowej i przedsiębiorczości.
Dzięki temu młodzi ludzie przez wiele lat mogli uzyskać dofinansowanie na projekty krajowe i międzynarodowe. Największe pieniądze czekają jednak tych, którzy chcieliby skorzystać z tzw. inicjatyw międzynarodowych – w tym roku mamy już "ostatnie rozdanie” - wnioski można składać do 1 października.
- Inicjatywa międzynarodowa to działanie podejmowane przez rówieśników jednocześnie w dwóch krajach. Mamy więc do czynienia z inicjatywami lokalnymi, ale we współpracy międzynarodowej. Dziewczyny z małej miejscowości w warmińsko-mazurskim, z Piecek, grają w football i postanowiły z koleżankami w Turcji zrobić projekt, by pokazać że football w spódnicy jest możliwy. Ich akcja jest próbą przeciwdziałania dyskryminacji - mówiła Magda Paszkowska.
Adam Kułakowski podkreślał, że w ramach tych akcji można otrzymać do 50 tys. euro na projekt. Mogą one dotyczyć np. Europejskiego Roku Obywateli, projektu symulującego obrady Parlamentu Europejskiego. Otrzymane fundusze służą do pokrycia kosztów różnych spotkań, konferencji, debat. Nigdy nie jest to jednak pełna suma, ale stanowi ona dużą część całego budżetu.
Czy ciężko jest zgłosić się z pomysłem? Wypełnić wszystkie formularze? Nasi goście zapewniali, że nie taki diabeł straszny jak go malują. W regionalnych ośrodkach zawsze można się podpytać o to, jak odpowiednio wypełnić dokumenty, by zwiększyć swoje szanse. Szkic wniosku zawsze można przesłać mailam i poprosić konsultanta regionalnego o pomoc.
Co jest brane pod uwagę przy rozdzielaniu grantów? O tym posłuchaj w dźwięku.
pp