Marcin Nowak 13.04.2014

PlusLiga: Jastrzębski Węgiel - PGE Skra. Bełchatowianie awansowali do finału

Jastrzębski Węgiel przegrał z PGE Skra Bełchatów 0:3 (23:25, 18:25, 17:25) w trzecim meczu półfinałowym PlusLigi siatkarzy. Było to trzecie zwycięstwo Skry, która zagra w finale.
Skra BełchatówSkra BełchatówWikipedia/Nula (Anna Kłeczek)
  • Stephane Antiga (Skra Bełchatów) po meczu z Jastrzębskim Węglem (IAR)
  • Michał Łasko (Jastrzębski) po meczu ze Skrą Bełchatów (IAR)

Jastrzębianie po dwóch wyjazdowych porażkach znaleźli się w trudnej sytuacji. Dla dodania otuchy miejscowym kibicom spiker przypominał, że po pierwsze - stratę dwóch spotkań odbrobiła w równoległym półfinale rzeszowska Asseco Resovia, po drugie - gospodarze w marcu wywalczyli trzecie miejsce w Lidze Mistrzów.
W pierwszym secie powody do radości mieli kibice Skry. Goście prowadzili bowiem niemal od początku i to nawet 15:7. W międzyczasie szkoleniowiec gospodarzy Lorenzo Bernardi zmienił rozgrywającego - Michala Masnego zastąpił Dmytro Filippow. Ale grający z dużą pewnością bełchatowianie nadal mieli przewagę. Jastrzębianie zaczęli odrabiać straty dopiero w końcówce. Nie dali rady doprowadzić do remisu.
Przerwa i zmiana stron niewiele pomogła sprawiającym wrażenie bardzo zdenerwowanych gospodarzom. Rywale byli dokładniejsi, lepiej zagrywali i blokowali, co pozwoliło im na wypracowanie pięciopunktowej przewagi przy drugiej przerwie technicznej. Ponieważ przestój jastrzębian trwał, więc po paru minutach przegrywali 13:22. Cztery trudne zagrywki Simona van de Voorde to było za mało na dobrze dysponowaną Skrę.
"Walczymy, walczymy" przekonywał spiker przed rozpoczęciem trzeciej partii. Na parkiecie i trybunach było bardzo nerwowo. Gospodarze mieli problemy z przyjęciem i znów musieli odrabiać straty. Szło im to opornie, z racji dobrej obrony rywala.
Po "asie" Karola Kłosa drużyna z Bełchatowa prowadziła 13:8. Trudny do zatrzymania dla jastrzębian był Mariusz Wlazły, w dodatku gospodarze mylili się w ataku. W efekcie Skra zagra o złoto, a Jastrzębski Węgiel będzie walczył o brązowy medal.

Trzeci mecz półfinałowy:

Jastrzębski Węgiel - PGE Skra Bełchatów 0:3 (23:25, 18:25, 17:25).
Stan rywalizacji play off (do trzech zwycięstw) 3-0 dla Skry, która awansowała do finału.
Jastrzębski Węgiel: Michal Masny, Michał Łasko, Alen Pajenk, Nicolas Marechal, Michał Kubiak, Rob Bontje - Damian Wojtaszek (libero) - Dmytro Filippow, Mateusz Malinowski, Simon van de Voorde, Krzysztof Gierczyński,
PGE Skra: Nicolas Uriarte, Mariusz Wlazły, Karol Kłos, Facundo Conte, Andrzej Wrona, Stephane Antiga - Paweł Zatorski (libero) - Jędrzej Maćkowiak, Aleksa Brdjovic.