Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Klaudia Hatała 03.05.2014

Warszawa: 5 tysięcy biegaczy uczciło święto Konstytucji 3 Maja

Uczestnicy 24. Biegu Konstytucji narzekali na deszczową pogodę, ale zgodnie podkreślali, że chodzi nie tylko o wynik na mecie, ale też o upamiętnienie ważnego wydarzenia.
Uczestnicy na trasie XXIV Biegu Konstytucji 3 Maja w WarszawieUczestnicy na trasie XXIV Biegu Konstytucji 3 Maja w WarszawiePAP/Leszek Szymański

Zwycięzca wyścigu, Michał Bernardelli powiedział reporterowi IAR, że kibice na trasie żywiołowo reagowali na wiadomość, że Polak biegnie najszybciej. Dodał, że dla niego wysiłek włożony w bieg i pierwsze miejsce na mecie to najlepszy sposób na uczczenie święta.

Uczestnicy
Uczestnicy na trasie XXIV Biegu Konstytucji 3 Maja w Warszawie, Fot. PAP/Leszek Szymański

Ponad 50 zawodów w biegach na dystansach od kilometra do maratonu odbywa się w Polsce w sobotę. Większość organizowana jest dla uczczenia 223. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji.

Konstytucja 3 maja

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja będą odbywały się w całej Polsce. Będą między innymi nabożeństwa, defilady, apele, koncerty, rodzinne majówki.

223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

<<<223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja>>>

IAR,PAP,kh