Paweł Słójkowski 10.09.2014

El. ME U-21: Polska - Grecja. Grecka tragedia w końcówce odebrała szansę na baraż

Piłkarze polskiej reprezentacji do lat 21 w fatalnym stylu przegrali 1:3 w meczu z Grecją. Było to decydujące spotkanie w walce o baraż do młodzieżowych mistrzostw Europy.
Trener Marcin Dorna liczy na awans Polaków do mistrzostw Europy do lat 21Trener Marcin Dorna liczy na awans Polaków do mistrzostw Europy do lat 21PAP/Bartłomiej Zborowski

Relacja na żywo:

90+4 - Koniec spotkania, nie zagramy w barażu o mistrzostwa Europy. Grecy cieszą się jak szaleni, ale nie widzą, że Szwecja strzeliła bramkę na 4:3 i to Skandynawowie grają dalej...

90+3 - Gol dla Greków! Fatalna postawa obrońców w polu karnym, rozpaczliwa wrzutka Greków, która dociera do adresata. Brak krycia, strzał i Szumski kapituluje.

90 min. - Możemy być świadkami niesamowitej historii, Turcja przegrywała już 1:3, ale dała radę wyrównać, a to wyrównanie może dać Polakom awans do barażu. Polacy muszą jednak utrzymać ten wynik, inaczej wyjdą Grecy.

88 min. - Turcja strzela bramkę na wagę remisu w meczu ze Szwecją! To daje awans Polakom, o ile taki wynik się utrzyma!

88 min. - Gol dla Greków. Jesteśmy poza barażem.

87 min. - Rzut karny dla Greków! Niemiecki sędzia popełnia błąd, faul Kamińskiego był przed polem karnym!

86 min. - Kontra Polaków, Przybyłko mija wysoko wychodzącego bramkarza, ale nie trafia z ostrego kąta do pustej bramki! Mogliśmy rozstrzygnąć ten mecz na swoją korzyść... Czekają nas jednak nerwy do ostatnich sekund.

85 min. - Świetny strzał greckiego napastnika, ale Szumski na posterunku.

81 min. - Lewandowski wchodzi za Dziwniela. Zmiana obrońcy, Dorna próbuje zabezpieczyć tyły, wprowadzenie "świeżego" zawodnika może pozwoli zapobiec groźnemu dośrodkowaniu.

79 min. - Gramy na wielkim ryzyku i z wielkim chaosem. Póki co szczęście jest jednak po naszej stronie:

73 min. - Polacy mają problemy z wyjściem z własnej połowy, zostawiają przy tym dużo miejsca Grekom, którzy wciąż próbują dośrodkowań. Szwedzi prowadzą już 3:1, Olsson popisuje się hat-trickiem. Znaczy to tyle, że nie możemy przegrać tego spotkania, jeśli chcemy wejść do baraży z pierwszego miejsca.

64 min. - Naszym piłkarzom trzeba dać trochę czasu, ale niektóre opinie (przynajmniej po dzisiejszym meczu) wydają się trafne.

60 min. - Szwedzi prowadzą z Turcją 2:1 od 58. minuty spotkania.

58 min. - Dobry kontratak biało-czerwonych, ale kończy go złe dogranie Bereszyńskiego. Piłka nie dotarła do atakujących kolegów.

55 min. - Chaos w obronie Polaków, ale wszystko kończy się dobrym wybiciem z pola karnego. Na boisku zrobiło się więcej miejsca, akcja przenosi się z jednej strony boiska na drugą.

51 min. - Słaby mecz rozgrywa Bartosz Bereszyński, który ma problemy z lewoskrzydłowym przeciwnika. Tym razem jednak Mavrias chciał "naciągnąć" sędziego na rzut wolny, jednak sędzia nie dał się nabrać i ukarał Greka żółtą kartką.

49 min. - Dobra akcja Żyry z Przybyłką, nie oddajemy jednak strzału, a piłka wychodzi na rzut rożny po zablokowanym dośrodkowaniu.

46 min. - Zaczynamy drugą połowę.

45 min. - Przerwa. Remis ze wskazaniem na Greków.

Mamy dużo szczęścia, że jest remis. Gospodarze mieli lepsze sytuacje i mogli wygrywać po pierwszej części gry. W drugiej połowie chcielibyśmy zobaczyć inną grę reprezentacji. Statystyki są bezlitosne - Polacy byli przy piłce zaledwie przez 38% czasu gry.

40 min. - Szwecja strzeliła bramkę wyrównującą w meczu z Turcją.

37 min. - Tym razem świetną okazję miał Żyro, w polu karnym przyjął piłkę i uderzył po długim rogu bramkarza Greków. Piłka minimalnie minęła słupek.

35 min. - Kolejne dośrodkowanie i po raz kolejny byliśmy w opałach. Na szczęście Karelis zmarnował kapitalną okazję...

30 min. - A tymczasem Szwecja przegrywa z Turcją 0:1. Okres lepszej gry Polaków, lepiej rozgrywamy piłkę i gramy agresywniej w odbiorze. To może przynieść efekty.

24 min. - Świetne podanie w pole karne Greków i Kacper Przybyłko trafia do praktycznie pustej bramki! Jest 1:1, wracamy do gry. Świetna asysta Michała Żyry.

20 min. - Polacy muszą się obudzić. To Grecy kontrolują grę i są bliżej strzelenia drugiej bramki, biało-czerwoni chwilami bronią się rozpaczliwie.

16 min. - Arkadiusz Milik wspiera swoich kolegów:

12 min. - Gol dla Greków. Dośrodkowanie w pole karne, piłka długo wisiała w powietrzu, ale Jakub Szumski nie zdecydował się na wyjście do niej. Grecy przejęli piłkę w polu karnym, do piłki dopadł Karelis, który z bliskiej odległości pokonał polskiego bramkarza.

8 min. - Zawodnikom nie pomaga na pewno fatalna murawa, muszą dużo więcej uwagi poświęcić najprostszym elementom gry. Grecy starają się grać skrzydłami i liczą na celne dośrodkowanie.

W pełni się zgadzamy:

6 min. - Jak na razie dużo szarpanej gry i przerywania akcji faulami. Zbigniew Boniek, który obserwuje ten mecz z trybun i chyba nie jest zbyt zadowolony.

3 min. - Pierwsza akcja dla Greków, ale strzał kapitana Lagosa niecelny. Polacy odpowiadają dobrą próbą kombinacyjnego ataku, lecz nie udaje się stworzyć dobrej sytuacji.

1 min. - Zaczynamy spotkanie, liczymy na dobry mecz i... nie ukrywajmy, 3 punkty z Grekami będą powodem do ogromnej radości dla piłkarzy, sztabu szkoleniowego i wszystkich kibiców polskiej piłki. To ci zawodnicy w niedalekiej przyszłości będą pukać do drzwi pierwszej reprezentacji.

18.20 - Witamy w relacji na żywo z meczu reprezentacji Polski do lat 21 z Grecją.

Stawka spotkania jest naprawdę duża - Polacy muszą wygrać, aby zapewnić sobie grę w barażach do przyszłorocznych mistrzostw Europy. W przypadku remisu lub minimalnej porażki będą musieli oglądać się na to, jak potoczą się losy meczu Turcji ze Szwecją.

W składzie Polaków zabraknie Dominika Furmana, Karola Linettego i Arkadiusza Milika, jednak ich nieobecność nie zmienia faktu, że wyjściowa jedenastka trenera Marcina Dorny wygląda bardzo dobrze.