6. kolejka PlusLigi: trzy drużyny uciekły reszcie

Coraz bardziej widoczna staje się przewaga czołówki PlusLigi nad resztą stawki. Po szóstej serii gier trzeci w tabeli Lotos Trefl Gdańsk ma już pięć punktów przewagi nad kolejną drużyną.
Siatkarze Skry Bełchatów nadają ton ligowym rozgrywkomSiatkarze Skry Bełchatów nadają ton ligowym rozgrywkomPAP/Grzegorz Michałowski

6. kolejka PlusLigi nie przyniosła zmian w czołowej trójce. Wręcz przeciwnie, grupa pościgowa została w tyle.

Prym wiedzie oczywiście bełchatowska Skra. O sile mistrzów Polski przekonali się w sobotę akademicy z Politechniki Warszawskiej. Trener Miguel Falasca dał odpocząć Mariuszowi Wlazłemu i Michałowi Winiarskiemu, ale nie miało to żadnego przełożenia na wynik. Warszawianie podjęli walkę tylko w drugim secie, wygranym przez Skrę na przewagi (26:24). Wyniki pozostałych partii (25:17, 25:16) świadczą o różnicy dwóch klas. Skra po sześciu spotkaniach ma na koncie 18 punktów i imponujący bilans setów: 18-1.

- Cieszę się zwłaszcza z gry kilku chłopaków, np. Wojtka Włodarczyka czy Maćka Muzaja, dla którego to był pierwszy cały mecz w pierwszej szóstce, więc jestem z niego zadowolony. Jestem pewny, że będziemy z niego częściej korzystać w przyszłości. Cieszę się również z tego, że pokazaliśmy, że jesteśmy zespołem i bez "Winiara" i Mariusza też potrafimy grać dobrze - przyznał po meczu Falasca.

Podobny przebieg miało spotkanie Resovii Rzeszów z AZS-em Olsztyn. Gospodarze też mieli problemy tylko w jednej odsłonie (29:27 w trzecim secie) i wygrali z "czystym kontem". Klasą dla siebie był Marko Ivović, który zdobył 19 punktów.

18 punktów Mikołaja Sarneckiego nie pomogło beniaminkowi z Będzina w powstrzymaniu rozpędzonego Lotosu Trefla Gdańsk. Tym samym będzinianie pozostają jedyną drużyną bez choćby jednego punktu w tabeli. Gdańszczanie po tej serii gier legitymują się identycznym bilansem jak Resovia (17 punktów, 18-4 w setach).

Skra, Resovia i Lotos mają już wyraźną przewagę punktową nad kolejnymi zespołami. Czwarte miejsce zajmuje Transfer Bydgoszcz, ale traci już pięć punktów do ekipy z nad morza.

Tyle samo traci Jastrzębski Węgiel, który w najciekawszym meczu pokonał ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:1. Punktowy rekord kolejki zanotował Michał Łasko, który dla Jastrzębia zdobył aż 29 "oczek". Złożyło się na to 21 skutecznych ataków, aż pięć asów serwisowych i trzy punktowe bloki. Dla ZAKSY była to piąta porażka w piątym kolejnym meczu. To jak na razie największe rozczarowanie sezonu.

Kolejne cenne zwycięstwo odniósł inny beniaminek - Cuprum Lubin. Łukasz kadziewicz i spółka za trzy punkty pokonali wyżej notowanych Czarnych Radom. Kapitalne zawody rozegrał inny środkowy z Lubina - Dmytro Pasztcki. Zdobył 20 punktów, a na jego pozycji to rzadkość. Zanotował aż osiem punktowych bloków.