Polskie Radio
migrator migrator 07.06.2010

Słoweniec wygrywa, ale Contador wciąż prowadzi

Słoweniec Grega Bole wygrał po finiszu z peletonu pierwszy etap kolarskiego wyścigu Dauphine Libere, którego trasa o długości 191 kilometrów prowadziła z Evian-les-Bains do Saint-Laurent-du-Pont.
Alberto ContadorAlberto Contadorfot.Wikipedia

Drugie miejsce zajął Słowak Peter Velits, a trzecie Brytyjczyk Geraint Thomas.

Liderem klasyfikacji generalnej po prologu i pierwszym etapie jest Hiszpan Alberto Contador. Drugie miejsce zajmuje Amerykanin Tejay Van Garderen, a trzecie Słoweniec Janez Brajkovic.

42. miejsce zajął jeżdżący w grupie Liquigas Sylwester Szmyd, który rok temu w tym wyścigu odniósł życiowy sukces. Wygrał etap z metą na słynnej Mont Ventoux, co w kolarskim świecie jest bardzo prestiżowym zwycięstwem.

W tym roku trasa Dauphine Libere nie przebiega przez "Górę Wiatrów". Jest jednak inny nie mniej morderczy podjazd - na szóstym etapie kolarze wspinać się będą na chyba najbardziej znany w kolarskim świecie podjazd pod Alpe-d'Huez. Długość podjazdu wynosi 13,8 km, a średnie nachylenie 7,9 % prowadzi na metę ustanowioną na wysokości 1850 m n.p.m.

Rekord szybkości podjazdu należy do Włocha Marco Pantaniego, który w roku 1997 pokonał górę w 37 minut i 35 sekund.

W klasyfikacji generalnej Szmyd jest na 32. pozycji. W tegorocznym Dauphine Libere startuje także Jarosław Marycz z grupy Saxo Bank, który na mecie dzisiejszego etapu zajął 121. miejsce i w klasyfikacji generalnej jest na 120. pozycji.