Polskie Radio
migrator migrator 24.06.2010

RPA 2010: Samurajowie zgasili duński dynamit

Japonia wygrała z Danią 3:1 w meczu grupy E piłkarskich mistrzostw świata. Bramki dla Japonii zdobyli Keisuke Honda w 17. minucie, Yasuhito Endo w 30. minucie i Shinji Okazaki w 87. minucie. Gola dla Duńczyków strzelił Jon Dahl Tomasson w 81. minucie.

Spotkanie odbyło się w Rustenburgu.
Japonia awansowała do 1/8 finału, Dania odpadła z turnieju.

W grupie E już wcześniej awans do 1/8 finału zapewniła sobie Holandia, zatem zostało jedno miejsce dla drużyny, która wystąpi w drugiej rundzie. Walczyły o nie Japonia i Dania.

Początek meczu był wyrównany, ale już w 17. minucie padł pierwszy go. Strzelili go Japończycy - bramkę strzałem z rzutu wolnego zdobył Keisuke Honda.
Zanim Duńczycy zdążyli otrząsnąć się po stracie gola i odzyskać swój rytm gry, Japonia strzeliła drugą bramkę i po raz drugi z rzutu wolnego. Tym razem precyzyjnym strzałem z 26 metrów popisał się Yasuhito Endo. Rzuceni na kolana Duńczycy w pierwszej połowie nie zdołali już zrobić nic konstruktywnego.

W 48. minucie niesamowitym strzałem popisał się Yasuhito Endo, który z 35 metrów trafił w słupek duńskiej bramki. W kolejnych minutach akcja co chwila przemieszczała się z jednej połowy na drugą, ale groźnych sytuacji było bardzo mało.

Sytuacja zmieniła się dopiero w 80. minucie, gdy sędzia odgwizdał rzut karny dla Danii po faulu Makoto Hasebe na Danielu Aggerze. Do piłki podszedł Jon Dahl Tomasson, który trafił wprost w bramkarza, ale zdołał dobiec do odbitej piłki i wbił ją do bramki.

Po strzeleniu gola w Duńczykach na chwilę odżyły nadzieje, które jednak szybko zostały stłumione przez Japończyków. W 87 minucie piłkarze z Azji przeprowadzili szybką akcję na połowie rywali, wymanewrowali duńską obronę i po podaniu od Hondy Shinji Okazaki posłał piłkę do pustej bramki.

Kocówka meczu była już bezbarwna. Duńczycy wiedzieli, że nic nie zwojują, a Japończycy chcieli już świętować sukces. Sędzia doliczył cztery minuty, po których Japonia awansowała do 1/8 finału z drugiego miejsca grupy E. Tam zagra z ParagwajemMorten Olsen.

Grupa E: Dania - Japonia 1:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Keisuke Honda (17-wolny), 0:2 Yasuhito Endo (30-wolny), 1:2 Jon Tomasson (81), 1:3 Shinji Okazaki (87).

Żółta kartka - Dania: Per Kroeldrup, Christian Poulsen, Nicklas Bendtner. Japonia: Yasuhito Endo, Yuto Nagatomo.

Sędzia: Jerome Damon (RPA). Rustenburg, widzów 27 967.

Dania: Thomas Soerensen - Per Kroeldrup (56. Soeren Larsen), Daniel Agger, Lars Jacobsen, Simon Poulsen - Dennis Rommedahl, Christian Poulsen, Thomas Kahlenberg (63. Christian Eriksen), Jon Tomasson, Martin Joergensen (34. Jakob Poulsen) - Nicklas Bendtner.

Japonia: Yoshikatsu Kawaguchi - Yuki Abe, Yuji Nakazawa, Tulio Tanaka, Yuichi Komano - Yuto Nagatomo, Yasuhito Endo (90+1. Junichi Inamoto), Daisuke Matsui (74. Shinji Okazaki), Makoto Hasebe, Keisuke Honda - Yoshito Okubo (88. Yasuyuki Konno).