Paweł Klocek 18.12.2010

PŚ w biathlonie: Zwycięstwo Neuner, Cyl 18.

Agnieszka Cyl (Karkonosze Jelenia Góra) zajęła 18. miejsce w biegu na 7,5 km biathlonowego Pucharu Świata, który się odbył w sobotę w słoweńskiej Pokljuce. Zwyciężyła obrończyni Kryształowej Kuli Niemka Magdalena Neuner.
Magdalena NeunerMagdalena Neuner fot.VANOC/COVAN

Drugą pozycję zajęła Anastasia Kuzmina (Słowacja), a trzecią ex aequo Rosjanka Olga Zajcewa i liderka PŚ Finka Kaisa Maekaeraeinen. 27-letnia Finka po raz szósty w tym sezonie stanęła na podium zawodów PŚ. Na koncie ma m.in. dwie wygrane w szwedzkim Oestersund.

23-letnia Neuner, która opuściła z powodu grypy inaugurujące sezon zawody w Szwecji, wyprzedziła urodzoną w rosyjskim Tiumeniu, a od 2008 roku reprezentującą Słowację Kuzminę o 11,2 s. Kolejne dwie biathlonistki miały po 17 s straty.

Dzięki zwycięstwu Niemka awansowała na 14. pozycję w PŚ. Neuner była jedną z bohaterek igrzysk olimpijskich w Vancouver, z których wróciła z dwoma tytułami mistrzowskimi: w biegach na dochodzenie i ze startu wspólnego oraz wicemistrzowskim w sprincie. W dorobku ma ponadto siedem złotych i jeden srebrny medal MŚ. Gdy w 2008 roku po raz pierwszy sięgała po Kryształową Kulę, była najmłodszą w historii triumfatorką biathlonowego PŚ.

26-letnia Kuzmina na ostatniej olimpiadzie wywalczyła w sprincie złoty medal, do którego dodała srebro w biegu na dochodzenie. W MŚ 2009 stanęła na drugim stopniu podium biegu ze startu wspólnego.

Urodzona w Moskwie 32-letnia Zajcewa także ma bogaty dorobek. Wraz z koleżankami triumfowała w rywalizacji sztafet zarówno na olimpiadzie w Turynie, jak i w Vancouver. W Kanadzie dodatkowo wywalczyła srebro w biegu ze startu wspólnego.
Wiceliderka PŚ Szwedka Helena Ekholm w sobotę była siódma.

Bez punktów ukończyły zmagania w sprincie koleżanki z reprezentacji Cyl. 54. była Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), 57. Weronika Nowakowska-Ziemniak, a 67. Paulina Bobak (obie AZS AWF Katowice).