Paweł Klocek 04.05.2011

Manchester United z FC Barceloną w finale LM

W rewanżowym meczu półfinału Ligi Mistrzów, Manchester United na własnym boisku pokonał Schalke Gelsenkirchen 4:1. W finale Manchester zagra z FC Barceloną.
Manchester United - SchalkeManchester United - Schalke fot. PAP/EPA
  • Manchester United zagra w finale Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu półfinałowym LM pokonali Schalke 04 - Wojciech Szymański

W pierwszym spotkaniu Czerwone Diabły wygrały 2:0. Mecz w Gelsenkirchen pokazał przepaść, jaka dzieli oba zespoły. Tylko dzięki fantastycznej postawie bramkarza Manuela Neuera, Schalke uniknęło kompromitacji.

Początek drugiego spotkania również przebiegał pod dyktando gospodarzy. Piłkarze Alexa Fergusona mocno atakowali, a goście z Niemiec czuli się bezradni. Po "próbnym" kwadransie zawodnikom United udawało się coraz więcej na boisku. W 26. minucie po błędzie obrońców "sam na sam" z bramkarzem Schalke znalazł się Valencia i nie zmarnował sytuacji. Pięć minut później z pola karnego strzelał Gibson, a bramkarz gości popełnił błąd - piłka odbiła się od jego dłoni i wpadła do siatki.

Gdy już wydawało się, że drużyna z Manchesteru przejęła inicjatywę, goście niespodziewanie rzucili się do ataku, a bramkę kontaktową zdobył Jurado w 35. minucie meczu. Ostatnie 10 minut było prawdziwą wymianą ognia - fantastyczne akcje z obu stron.

Druga połowa rozpoczęła się bardzo spokojnie. Schalke stale atakowało United, ale Ci odpowiadali niebezpiecznymi kontrami. Gdy już wydawało się, że taki obraz meczu pozostanie do końca, nastąpiły cztery minuty, które przypieczętowały awans angielskiej drużyny. W 72. minucie Anderson strzela swoją pierwszą bramkę, a chwilę później (76. min.) dodaje drugą.

W finale Ligi Mistrzów Manchester United zmierzy się z FC Barceloną, która pokonała w dwumeczu Real Madryt.

Manchester United - Schalke 04 Gelsenkirchen 4:1 (2:1)

Bramki: dla Manchesteru - Anderson (72, 76), Antonio Valencia (26), Darron Gibson (31); dla Schalke - Jose Manuel Jurado (35).

Manchester United: Edwin van der Sar - Rafael (60-Patrice Evra), Chris Smalling, Jonny Evans, John O'Shea - Antonio Valencia, Paul Scholes (73-Darren Fletcher), Nani, Darron Gibson, Anderson - Dymitar Berbatow (77-Michael Owen)

Schalke: Manuel Neuer - Atsuto Uchida, Benedikt Hoewedes (70-Klaas-Jan Huntelaar), Christoph Metzelder, Sergio Escudero - Jefferson Farfan (75-Joel Matip), Kyriakos Papadopoulos, Jose Manuel Jurado, Alexander Baumjohann (46-Edu - Julian Draxler), Raul.

Sędzia: Pedro Proenca (Portugalia).

Widzów: 74 607.