Aneta Hołówek 03.03.2013

Premier League: Tottenham przerwał zwycięską passę Arsenalu

Arsenal zakończył w niedzielę passę pięciu kolejnych meczów bez porażki w piłkarskiej ekstraklasie Anglii. W 28. kolejce "Kanonierzy", z Wojciechem Szczęsnym w bramce, przegrali na White Hart Lane w derbach Londynu z Tottenhamem Hotspur 1:2.

Oba zespoły stworzyły po kilka sytuacji do strzelenia goli, padły jednak tylko trzy. Gospodarze zdobyli dwa w końcówce pierwszej połowy, w ciągu dwóch minut. Najpierw Szczęsnego pokonał Walijczyk Gareth Bale, a potem Aaron Lennon. Obaj znaleźli się z nim w sytuacji sam na sam i w obu sytuacjach błąd popełniła obrona "Kanonierów".
Bale ma już na koncie 16 trafień w tym sezonie Premier League. Siedem z nich uzyskał w ostatnich pięciu meczach. Lepsi od niego są tylko Urugwajczyk Luis Suarez z Liverpoolu - 21 i Holender Robin van Persie z Manchesteru United - 19.
Gola dla "Kanonierów" zdobył strzałem głową w 51. minucie niemiecki obrońca Per Mertesacker, po dośrodkowaniu Theo Walcotta.
Arsenal, który pozostaje na piątym miejscu w tabeli, zakończył serię pięciu meczów bez porażki. Poprzednio przegrał 20 stycznia, także w derbach Londynu - z Chelsea na jej boisku 1:2.
Tottenham z kolei zanotował czwarte z rzędu zwycięstwo. Jest niepokonany od 12 spotkań. Po raz ostatni doznał goryczy porażki 9 grudnia ubiegłego roku w wyjazdowym starciu z Evertonem - 1:2.
Dzięki wygranej z Arsenalem "Koguty" awansowały na trzecie miejsce w tabeli. Mają o dwa punkty więcej od czwartej Chelsea Londyn, która w sobotę odniosła 15. w tym sezonie zwycięstwo. "The Blues", po golu Senegalczyka Demby Ba, pokonali na własnym boisku West Bromwich Albion 1:0.
Liderem pozostaje Manchester United, który w sobotę na Old Trafford wygrał z Norwich City 4:0. 23. w tym sezonie i piąte z rzędu ligowe zwycięstwo zapewniły "Czerwonym Diabłom" trzy gole Japończyka Shinjiego Kagawy - w 45., 76. i 87. minucie, a także trafienie Wayne'a Rooneya.
Podopieczni Szkota Aleksa Fergusona nie przegrali w lidze od 16 spotkań i są na dobrej drodze do wywalczenia mistrzostwa kraju. Na dziesięć kolejek przed zakończeniem sezonu ich przewaga nad drugim w tabeli, broniącym tytułu lokalnym rywalem Manchesterem City, który w poniedziałek zmierzy się na wyjeździe z Aston Villą, wynosi 15 punktów.
W 28. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Anglii całe spotkanie w barwach Southampton rozegrał inny polski bramkarz Artur Boruc. W sobotę jego zespół poniósł drugą ligową porażkę z rzędu, ulegając u siebie zamykającemu tabelę Queens Park Rangers 1:2.
33-letni reprezentant Polski w sobotę skapitulował dwukrotnie - po strzałach Francuza Loica Remy'ego w pierwszej i Jay'a Bothroyda w drugiej połowie. Jego zespół, który zajmuje 16. miejsce w tabeli, zdołał trafić do siatki rywali tylko raz. Tuż przed przerwą uczynił to Urugwajczyk Gaston Ramirez.
Zespół QPR odniósł pierwsze zwycięstwo w ostatnich siedmiu meczach. Mimo wywalczenia trzech punktów pozostaje na ostatnim miejscu w tabeli.