Piotr Grabka 18.03.2013

Ekstraklasa: Robak pogrążył w debiucie Lechię

Na zakończenie 19. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice pokonał u siebie Lechię Gdańsk 2:0.
Mecz Piasta Gliwice z Lechią GdańskMecz Piasta Gliwice z Lechią GdańskPAP/Andrzej Grygiel

Gliwiczanie mieli w poniedziałek szanse na "przeskoczenie" Lechii w tabeli. I wykorzystali ją wygrywając w śnieżnej zadymce. Gdańszczanie przegrali pierwszy mecz w rundzie wiosennej.
Gradu goli w pierwszej połowie trudno było oczekiwać, skoro oba zespoły oddały po jednym celnym strzale. Bramkarze sporą część gry poświęcili na dodatkową rozgrzewkę we własnych polach karnych. Goście z większą łatwością budowali swoje akcje, mieli jednak kłopoty z ich finalizacją.
Mimo raczej zimowej temperatury nieźle bawili się kibice. Na doping swoich sympatyków mogli też liczyć gdańszczanie.
Po przerwie zaczął padać drobny śnieg. Na murawie toczyła się w szybkim tempie walka o komplet punktów. Optyczną przewagę mieli gliwiczanie, ale w 64. minucie szybka kontra Lechii mogła dać jej prowadzenie. Ricardinho zmarnował sytuację sam na sam z bramkarzem Piasta.
Skuteczniejszy po drugiej stronie boiska okazał się kapitan gospodarzy Tomasz Podgórski. "Przymierzył" z rzutu wolnego zza pola karnego i nie dał szans Michałowi Buchalikowi.
Ostatni kwadrans przyniósł zmasowany atak Lechii. Ale gola zdobyli gospodarze. "Katem" przyjezdnych okazał się debiutujący w barwach Piasta napastnik Marcin Robak. Po wejściu na boisko potrzebował niespełna 10 minut, by z bliska pokonać bramkarza rywali.

Powiedzieli po meczu:
Bogusław Kaczmarek (trener Lechii): "Najdziwniejszy jest dziś wynik. Stworzyliśmy w tym spotkaniu mnóstwo sytuacji. Zabrakło przedostatniego lub ostatniego podania, chłodnej głowy, zimnej krwi, trochę umiejętności. Gdybyśmy +otworzyli wynik+ Piast przegrałby dwoma-trzema bramkami. Gospodarze niczym nas nie zaskoczyli, grali toporną piłkę. Powinniśmy to spotkanie wygrać, bo dominowaliśmy na boisku. Ale taka niewdzięczna jest piłka, że kiedy nie wykorzystuje się sytuacji, to przegrywa się mecz".
Marcin Brosz (trener Piasta): "Cieszymy się bardzo z tych trzech punktów, wywalczonych z bardzo trudnym przeciwnikiem. Lechia potwierdziła dziś, że jest drużyną budowaną przed dłuższy czas, z dużymi aspiracjami. Bardzo nam zależało na tym zwycięstwie i wyprzedzeniu gdańszczan w tabeli. Czy gramy toporną piłkę... Tak grać jak Barcelona nie jesteśmy w stanie. Gramy ofensywnie, ryzykownie, bo chcemy przyciągnąć na stadion kibiców. Dziś, mimo fatalnych warunków atmosferycznych, dopingowali nas świetnie".

----------------------------------------------------------------------------

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 2:0 (0:0)
Bramki: 1:0 Tomasz Podgórski (74-wolny), 2:0 Marcin Robak (88)
Żółta kartka - Piast Gliwice: Rudolf Urban. Lechia Gdańsk: Piotr Wiśniewski, Adam Duda
Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 4 051
Piast Gliwice: Dariusz Trela - Damian Zbozień, Łukasz Krzycki, Jan Polak, Adrian Klepczyński - Pavol Cicman, Mateusz Matras, Mariusz Zganiacz (58. Rudolf Urban), Ruben Jurado (86. Matej Izvolt), Tomasz Podgórski - Tomas Docekal (79. Marcin Robak)
Lechia Gdańsk: Michał Buchalik - Deleu, Rafał Janicki, Jarosław Bieniuk, Piotr Brożek - Łukasz Kacprzycki (60. Adam Duda), Łukasz Surma (82. Mateusz Machaj), Ricardinho (86. Kacper Łazaj), Marcin Pietrowski, Paweł Buzała - Piotr Wiśniewski

-----------------------------------------------------------------------------

Wyniki meczów 19. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2013-03-15:

Legia Warszawa - Górnik Zabrze 3:0 (1:0)
Jagiellonia Białystok - Polonia Warszawa 2:0 (1:0)

2013-03-16:
Lech Poznań - PGE GKS Bełchatów 0:0
Widzew Łódź - KGHM Zagłębie Lubin 0:0
Korona Kielce - Ruch Chorzów 2:1 (1:0)

2013-03-17:

Wisła Kraków - Pogoń Szczecin 2:0 (1:0)
Śląsk Wrocław - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1 (0:0)

2013-03-18:

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)