Marcin Nowak 01.04.2013

Podsumowanie 20. kolejki Ekstraklasy. Lech Poznań wciąż goni Legię

Dariusz Wdowczyk po pięciu latach przerwy powrócił na ławkę trenerską klubu Ekstraklasy. Jednak prowadzona przez niego Pogoń Szczecin przegrała.
Pogoń Szczecin - Lech PoznańPogoń Szczecin - Lech PoznańPAP/Marcin Bielecki

Z ekipą Portowców zrównał się Ruch Chorzów, który pokonał Zagłębie Lubin 3:2.
Lech Poznań wciąż blisko lidera
Dzięki poniedziałkowemu zwycięstwu w spotkaniu kończącym 20. kolejkę ekstraklasy, Lech utrzymał czteropunktową stratę do prowadzącej w tabeli Legii Warszawa. Gole dla "Kolejorza" zdobyli Marcin Kamiński i Aleksandar Tonew. Tym samym podopieczni Mariusza Rumaka odnieśli ósme wyjazdowe zwycięstwo w ekstraklasie. Nieudanie wypadł powrót na ławkę trenerską Wdowczyka, który w trakcie przerwy na mecze reprezentacji zmienił na stanowisku szkoleniowca Portowców Artura Skowronka.

Dariusz
Dariusz Wdowczyk

Wdowczyk wiosną 2008 roku został zatrzymany w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji w polskim futbolu. Postawione mu zarzuty dotyczyły okresu, gdy prowadził trzecioligową wtedy Koronę Kielce. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze, a sąd w 2009 roku skazał go na trzy lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat, grzywnę w wysokości 100 tysięcy złotych oraz trzyletni zakaz pracy w sporcie.
Wydział Dyscypliny PZPN za udział w aferze odebrał mu licencję na siedem lat, ale w ubiegłym roku, po upływie czterech, przywrócił uprawnienia.
Grad goli w Lubinie - mordercza końcówka Ruchu
Z Pogonią punktowo zrównał się Ruch (22 pkt), który pokonał na wyjeździe KGHM Zagłębie Lubin. Trzecie wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie zapewnił "Niebieskim" Jakub Smektała strzelając bramkę w czwartej minucie doliczonego czasu gry.
W innym poniedziałkowym spotkaniu Lechia Gdańsk bezbramkowo zremisowała na własnym boisku z Wisłą Kraków.
Zwycięstwo Legii w derbach stolicy
W sobotę Legia pokonała w 56. ligowych derbach Warszawy Polonię na jej stadionie 2:1 i umocniła się na czele stawki. Zwycięskiego gola zdobył już w doliczonym czasie gry Dominik Furman.
Lider prowadził od 51. minuty, po 12. w sezonie golu Serba Danijela Ljuboi, który prowadzi w klasyfikacji strzelców. Do jego zdobycia przyczynił się też bramkarz "Czarnych Koszul" Sebastian Przyrowski, który popełnił błąd, wychodząc do dośrodkowania z rzutu wolnego i nie łapiąc piłki.

Piłkarze
Piłkarze Legii cieszą się po golu strzelonym przez Danijela Ljuboję podczas piłkarskich derbów Warszawy z Polonią

W 86. minucie do remisu doprowadził Łukasz Piątek, który z bliska głową wepchnął piłkę do siatki, choć zawodnicy Legii ostro protestowali, gdyż uważali, że polonista był na spalonym.
Już w doliczonym przez arbitra czasie gry składną akcję Legii na zwycięskiego gola zamienił głową rezerwowy Dominik Furman. On i koledzy oszaleli z radości, a prezes klubu Bogusław Leśnodorski wyraźnie odetchnął z ulgą.

Legia przełamała się po 7 latach
W historii spotkań między tymi zespołami, która sięga 1921 roku, lepszy bilans mają legioniści - w sobotę wygrali po raz 24., 17-krotnie padł remis, a 15 zwycięstw zanotowała Polonia. Piłkarze strzelili dotychczas 160 goli - 99 Legia, a rywale - 61.
Na stadionie przy ul. Konwiktorskiej drużyna trenera Jana Urbana wygrała jednak po niemal siedmioletniej przerwie. Dzięki temu ma w dorobku 43 pkt i o cztery wyprzedza Lecha.

Sensacja w Bełchatowie - poległ mistrz Polski
Z walki o utrzymanie nie rezygnuje PGE GKS Bełchatów. Zespół trenera Kamila Kieresia odniósł w sobotę drugie zwycięstwo w sezonie, pokonując na własnym stadionie Śląsk Wrocław 1:0. Na wygraną czekał od 20 października 2012.

Sędzia
Sędzia Tomasz Wajda pokazuje czerwoną kartkę bramkarzowi Śląska Marianowi Kelemenowi podczas meczu piłkarskiej T-Mobile Ekstraklasy, PGE GKS Bełchatów - Śląsk Wrocław

Jedynego gola zdobył z rzutu karnego w 58. minucie Łukasz Madej, który jeszcze w zeszłym sezonie grał w... Śląsku. Chwilę wcześniej szarżującego Dawida Nowaka nieprzepisowo powstrzymał Marian Kelemen, za co słowacki bramkarz mistrza Polski został ukarany czerwoną kartką i musiał opuścić boisko.
Kto wie, czy ważniejszym wydarzeniem niż zwycięstwo gospodarzy jest fakt, że w piątym wiosennym meczu nie stracili gola. 22-letni litewski bramkarz Emilijus Zubas w polskiej ekstraklasie wciąż pozostaje niepokonany.

Podbeskidzie wciąż walczy o utrzymanie
Bełchatowianie w rundzie rewanżowej już zdobyli więcej punktów niż jesienią (odpowiednio siedem i sześć), co wystarczyło do opuszczenia ostatniej pozycji w tabeli. O punkt wyprzedzili Podbeskidzie Bielsko-Biała, które w tej kolejce, prowadzone po raz pierwszy przez Czesława Michniewicza, zremisowało z Koroną Kielce 1:1. Ósme gole w sezonie zdobyli Słowak Robert Demjan (Podbeskidzie) i Maciej Korzym (Korona).
Z takiego rozstrzygnięcia nie były zadowolone obie drużyny - gospodarzy każdy stracony punkt przybliża do pierwszej ligi, a kielczanie nie wygrali 10. z rzędu wyjazdowego spotkania.
Z innych wydarzeń tej serii meczów na uwagę zasługują 167. gol w ekstraklasie Tomasza Frankowskiego z Jagiellonii Białystok (1:1 z Piastem Gliwice), który pozwolił mu się zrównać z trzecim w klasyfikacji wszech czasów Gerardem Cieślikiem oraz pierwsze trafienie Ireneusza Jelenia w barwach Górnika Zabrze (3:1 z Widzewem Łódź).

Wyniki meczów 20. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2013-03-28:
Górnik Zabrze - Widzew Łódź 3:1 (2:0)
Podbeskidzie Bielsko-Biała - Korona Kielce 1:1 (0:1)

2013-03-30:
Polonia Warszawa - Legia Warszawa 1:2 (0:0)
PGE GKS Bełchatów - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)

2013-04-01:
Pogoń Szczecin - Lech Poznań 0:2 (0:1)
Lechia Gdańsk - Wisła Kraków 0:0
KGHM Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 2:3 (1:0)

16. Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 2 6 12 23-33 12 -10

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze;