Marcin Nowak 07.04.2013

Wisła Kraków - Piast Gliwice. Porażka Wisły na własne życzenie

Wisła Kraków przegrała na własnym boisku z Piastem Gliwice 1:2 (1:0) w spotkaniu 21. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
Wisła Kraków - Piast GliwiceWisła Kraków - Piast GliwicePAP/Jacek Bednarczyk

Przed tym spotkaniem trener Wisły Tomasz Kulawik mówił, że niedzielny rywal jego podopieczny jest bardzo groźny przy stałych fragmentach gry. Na jego nieszczęście miał rację. Gliwiczanie zdobyli dwa gole - jeden po rzucie wolnym, drugi po rzucie rożnym - i wywieźli ze stolicy Małopolski trzy punkty.
Po pierwszych 45 minutach nic nie zapowiadało przegranej Wisły. Krakowianie co prawda nie mieli zdecydowanej przewagi, ale przeprowadzili groźniejsze akcje od swoich rywali. W ósmej minucie po strzale z bliska Ivicy Ilieva było 1:0.
W 21. min. Piast miał doskonałą okazję do zdobycia gola. Za faul bramkarza Wisły na Mateuszu Matrasie sędzia podyktował rzut karny, jednak strzał Tomasz Podgórskiego obronił Sergei Pareiko.
Na kwadrans przed końcem pierwszej połowy piłkę w pole karne doskonale wrzucił Kamil Kosowski. Po strzale Ilieva Jakub Szumski odbił ją przed siebie, ale dobijający Cwetan Genkow trafił w słupek.
Pechowy strzelec "jedenastki" zrehabilitował się w 70. min. Właśnie po dośrodkowaniu Podgórskiego z rzutu wolnego Damian Zbozień głową pokonał Pereikę. Po kilku minutach krakowski golkiper znów musiał wyciągać piłkę w siatki. Tym razem po strzale rezerwowego Rudolfa Urbana.

Po meczu powiedzieli:
Marcin Brosz (trener Piasta Gliwice):
Cieszymy się niezmiernie, że z tak ciężkiego terenu udało nam się wywieźć trzy punkty. Co do niewykorzystanego rzutu karnego, to nie tacy zawodnicy jak Tomasz Podgórski nie potrafili z jedenastu metrów pokonać bramkarza. Ważne było, że moi zawodnicy ani przez chwilę nie zwątpili w sukces, walczyli do ostatniej sekundy spotkania".
Tomasz Kulawik (trener Wisły Kraków): Przegraliśmy na własne życzenie. W pierwszej połowie prowadziliśmy, mieliśmy sporo sytuacji do zdobycia kolejnych bramek. Trzeba było je wykorzystać i mielibyśmy wygrany mecz. Tymczasem dwa gole po stałych fragmentach gry dały zwycięstwo Piastowi. Co tu dużo mówić, stało to się przez nasze gapiostwo. W przerwie powiedziałem moim zawodnikom, że wynik 1:0 na pewno nas nie zadowala. Chciałem, abyśmy osiągnęli przewagę dwubramkową. Niestety, wyszło jak było widać.

Wisła Kraków - Piast Gliwice 1:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Ivica Iliev (8), 1:1 Damian Zbozień (70-głową), 1:2 Rudolf Urban (73).
Żółta kartka - Wisła Kraków: Osman Chavez, Cwetan Genkow, Marko Jovanovic. Piast Gliwice: Mateusz Matras.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa). Widzów 10 880.

Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Marko Jovanovic, Arkadiusz Głowacki, Osman Chavez, Gordan Bunoza - Cezary Wilk, Patryk Małecki, Ivica Iliev (72. Łukasz Garguła), Michał Chrapek (82. Emmanuel Sarki) - Kamil Kosowski, Cwetan Genkow.
Piast Gliwice: Jakub Szumski - Damian Zbozień, Adrian Klepczyński, Jan Polak, Paweł Oleksy - Pavol Cicman, Artis Lazdins (89. Łukasz Krzycki), Mateusz Matras, Tomasz Podgórski - Ruben Jurado (60. Rudolf Urban), Tomas Docekal (60. Marcin Robak).

Wyniki meczów 21. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2013-04-05:
Lech Poznań - Lechia Gdańsk 4:2 (3:0)
Ruch Chorzów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:3 (0:1)

2013-04-06:
Legia Warszawa - KGHM Zagłębie Lubin 2:0 (1:0)
Śląsk Wrocław - Górnik Zabrze 2:1 (0:1)
Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 1:0 (1:0)

2013-04-07:
Korona Kielce - PGE GKS Bełchatów 1:0 (0:0)

Pozostałe mecze kolejki
2013-04-08:
Widzew Łódź - Polonia Warszawa (18.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)