Martin Ruszkiewicz 24.09.2013

Ekstraklasa: Wisła Kraków - Lechia Gdańsk. Wisła rozgromiła osłabioną Lechię

We wtorek w Krakowie w 9. kolejce piłkarskiej Ekstraklasy walczyły zespoły, których kibice darzą się wielką sympatią. Wisła Kraków ograła Lechię Gdańsk 3:0 (0:0).
Wisła Kraków - Lechia GdańskWisła Kraków - Lechia Gdańsk PAP/Jacek Bednarczyk

Piłkarze Wisły Kraków pokonali na swoim stadionie Lechię Gdańsk. "Biała Gwiazda" została w ten sposób jedyną niepokonaną ekipą w tym sezonie w ekstraklasie.
Gdańszczanie, którzy do wtorku nie przegrali meczu w rozgrywkach ligowych, sprawili swojemu trenerowi Michałowi Probierzowi przykry urodzinowy "prezent" (24 września 1972 r.).
Krakowianie od początku mieli inicjatywę, ale w pierwszych 45 minutach nie potrafili zdobyć gola.
W 29. min Łukasz Garguła zainicjował groźną akcję Wisły. Piłkę otrzymał Michał Chrapek, który popędził w stronę bramki Sebastiana Małkowskiego. Przed polem karnym zauważył lepiej ustawionego Łukasza Burligę. Po strzale tego ostatniego bramkarz z trudem wybił piłkę na róg.
Na pięć minut przed przerwą gdańszczan przed utratą gola uratował pomocnik "Białej Gwiazdy" Łukasz Garguła. Piłkarza Wisły trafiła piłka, którą uderzył w stronę bramki Patryk Małecki. Gdyby nie ten przypadek najprawdopodobniej byłoby 1:0.
Zawodnicy z północy Polski najbliżsi zdobycia gola w pierwszej odsłonie byli w 25. min. Wtedy, to w zaskakujący sposób uderzył Piotr Wiśniewski, ale niecelnie.
W 54. min Piotr Grzelczak widząc, że Michał Miśkiewicz wyszedł nieco z bramki próbował z daleka go przelobować. Krakowskiemu golkiperowi udało się wybić piłkę na róg.
Dwie minuty później Wisła grała już z przewagą jednego zawodnika. Czerwoną kartkę - za faul w okolicy środka boiska - otrzymał Przemysław Frankowski. Faulowanym w tej akcji był Wilde-Donald Guerrier.
W 70. min Paweł Brożek zagrał w polu karnym do Garguły. Ten nie zdecydował się na strzał widząc, że na czystej pozycji znajduje się Michał Chrapek. Odegrał więc mu piłkę i było 1:0.
W 76. min Burliga świetnie zagrał do znajdującego się w polu karnym Brożka. Napastnik "Białej Gwiazdy" ograł jeszcze bramkarza i mógł się cieszyć ze zdobycia gola. Ten sam zawodnik w doliczonym czasie gry ustalił wynik spotkania na 3:0.

Wisła Kraków - Lechia Gdańsk 3:0 (0:0)
Bramki:
1:0 Michał Chrapek (70), 2:0 Paweł Brożek (76), 3:0 Paweł Brożek (90+2).
Żółta kartka - Wisła Kraków: Michał Chrapek. Lechia Gdańsk: Paweł Dawidowicz. Czerwona kartka - Lechia Gdańsk: Przemysław Frankowski (56-faul).
Sędzia: Paweł Pskit (Łódź). Widzów 11 189.
Wisła Kraków: Michał Miśkiewicz - Łukasz Burliga, Arkadiusz Głowacki, Osman Chavez, Wilde-Donald Guerrier - Rafał Boguski, Michał Chrapek, Łukasz Garguła, Michał Nalepa (46. Paweł Stolarski), Patryk Małecki (61. Emmanuel Sarki) - Paweł Brożek.
Lechia Gdańsk: Sebastian Małkowski - Deleu , Jarosław Bieniuk, Sebastian Madera, Adam Pazio - Przemysław Frankowski, Paweł Dawidowicz, Piotr Wiśniewski (64. Christopher Oualembo), Maciej Kostrzewa (62. Marcin Pietrowski), Piotr Grzelczak (76. Patryk Tuszyński) - Paweł Buzała.

Wyniki meczów 9. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2013-09-23:
Pogoń Szczecin - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (2:1)
Piast Gliwice - Lech Poznań                 0:2 (0:1)
2013-09-24:
Zawisza Bydgoszcz - KGHM Zagłębie Lubin     2:0 (0:0)
Wisła Kraków - Lechia Gdańsk                3:0 (0:0)
Pozostałe mecze kolejki

2013-09-25:
Śląsk Wrocław - Cracovia Kraków (18.00)
Widzew Łódź - Ruch Chorzów (18.00)
Jagiellonia Białystok - Legia Warszawa (20.30)
2013-09-26:
Korona Kielce - Górnik Zabrze (20.30)
Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16.Korona Kielce                    8 1 1 6  8-15 4 -7

*W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze