Martin Ruszkiewicz 10.11.2013

Ekstraklasa: Śląsk Wrocław - Korona Kielce. Korona nie wykorzystała przewagi

W pierwszym niedzielnym meczu 16. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Śląsk Wrocław zremisował na własnym stadionie z Koroną Kielce 1:1. Wrocławianie musieli grać w dziesięciu po kontrowersyjnej decyzji sędziego.
Mariusz Pawelec ze Śląska w starciu z Serhijem Pyłypczukiem z KoronyMariusz Pawelec ze Śląska w starciu z Serhijem Pyłypczukiem z KoronyPAP/Maciej Kulczyński
  • Kamil Sylwestrzuk po meczu Śląsk Wrocław - Korona Kielce (IAR)
  • Adam Kokoszka po meczu Śląsk Wrocław - Korona Kielce (IAR)
  • Michał Janota po meczu Śląsk Wrocław - Korona Kielce (IAR)

- Bilans meczów z Koroną nie jest dla nas korzystny, co pokazuje, jak trudne spotkanie nas czeka - przyznał przed niedzielnym trener Śląska Wrocław Stanislav Levy.

Śląsk z Koroną na różnych szczeblach rozgrywkowych zmierzył się do tej pory 12 razy. Trzy spotkania wygrał, pięć - zremisował, a cztery razy górą byli kielczanie. W ekstraklasie zwyciężył tylko raz - w sierpniu 2012 roku, ale gracze rywali jeszcze w pierwszej połowie ujrzeli dwie czerwone kartki.

O pierwszych 30 minutach pojedynku Śląska z Koroną można jedynie powiedzieć tyle, że zostały rozegrane. Gra była toczona w ślimaczym tempie i na boisku działo się niewiele. Goście koncentrowali się na obronie i szukali szans w kontratakach, a gospodarze bezskutecznie próbowali się przebić przez defensywę kielczan.
Emocje zaczęły się od 35 minuty. Wówczas Sebino Plaku uprzedził w polu karnym jednego z rywali i miał przed sobą tylko Zbigniewa Małkowskiego, ale pierwszy do piłki dopadł Tomasz Hołota i umieścił ją w siatce. Gol nie został jednak uznany, bo strzelec był na spalonym. Gdyby Hołota nie ruszał futbolówki, Plaku miałby szansę wyprowadzić Śląsk na prowadzenie.
Pięć minut później miała miejsce sytuacja, która odmieniła obraz gry. Po dośrodkowaniu z lewej strony piłka długo leciała w powietrzu i Marian Kelemen spokojnie ją chwycił. W tym momencie na murawę padł Daniel Gołębiewski. Nieoczekiwanie dla gospodarzy sędzia odgwizdał faul na napastniku Korony i dodatkowo upomniał Adama Kokoszkę żółtą kartką. Ponieważ było to drugie upomnienie dla środkowego obrońcy Śląska, musiał opuścić boisko. Na boisku zrobiło się bardzo nerwowo, bo piłkarze Śląska nie mogli się pogodzić z decyzją arbitra.
Kiedy w końcu sytuacja się uspokoiła, do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Paweł Golański. Uderzył mocno, ale trafił w słupek.
Grający w dziesiątkę Śląsk w drugiej połowie szukał szans w stałych fragmentach gry i przyniosło to efekt. W 58. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Kamil Sylwestrzak w zupełnie niegroźnej sytuacji przytrzymał Marco Paixao i sędzia odgwizdał faul i wskazał na "jedenastkę". Do piłki podszedł sam poszkodowany i nie dał szans Małkowskiemu.
Od tego momentu zaczęły się prawdziwe emocje. Korona rzuciła się do szaleńczych ataków, a Śląsk bronił się z dużym poświęceniem. Mimo zdecydowanej przewagi, goście nie potrafili jednak trafić do bramki. Albo fatalnie pudłowali, albo na drodze stawał im świetnie dysponowany Kelemen.
Kiedy wydawało się, że wynik już się nie zmieni, bo na tablicy świetlnej widniała 90. minuta, do prostopadłej piłki w polu karnym doszedł Sylwestrzak. Nie przymierzał, ale uderzył z całej siły, piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki. Tym samym obrońca odkupił swoje winy za sytuację z 58. minuty. To był ostatni godny odnotowania akcent w tym meczu, w którym żaden zespół nie był zadowolony z końcowego wyniku.

Śląsk Wrocław - Korona Kielce 1:1