Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 26.03.2017

"Deklaracja Rzymska to postanowienie noworoczne, które szybko zderzy się z rzeczywistością"

- Deklaracja ma znaczenie symboliczne. Mamy przełomowy moment, ponieważ zaczyna się Brexit i ta deklaracja sankcjonuje stan faktyczny. Z drugiej strony są tendencje odśrodkowe i spór o przyszły kształt UE. Deklaracja to próba określenia ram funkcjonowania Unii w najbliższych latach. Dość ogólnikowa i pozbawiona szczegółów, ale kierunek, który został tam zarysowany nie zaognia konfliktów i daje nadzieję, że UE przetrwa – tak skomentował unijny szczyt w Rzymie Anna Sarzyńska (wPolityce.pl). Gościem audycji był też Mikołaj Wójcik (Fakt).
Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej oraz przedstawiciele unijnych instytucji przyjęli Deklaracją RzymskąPrzywódcy 27 krajów Unii Europejskiej oraz przedstawiciele unijnych instytucji przyjęli Deklaracją RzymskąEPA/GUIDO BERGMANN

Według Mikołaja Wójcika w UE ciężko jest teraz mówić o pokazie jedności – Wszyscy byli uśmiechnięci, były gesty tryumfu, ale nie dajmy się zwieść. Padły bardzo piękne słowa szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który mówił, że gdyby nie okoliczności historyczne, to bylibyśmy w Rzymie już 60 lat temu, dlatego szanujmy i doceniajmy to co mamy. Jednak chwilę po uroczystości Angela Merkel mówiła o Unii dwóch prędkości jak o fakcie oczywistym – stwierdził gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślała Anna Sarzyńska, wyciąganie wniosków z Brexitu dopiero przed nami. - Referendum brytyjskie było szokiem, natomiast wyciąganie wniosków następuje powoli. Na razie tylko część państw mówi o tym, że to sygnał, że coś się dzieje niedobrego, a elity europejskie próbują nie przyjmować tego do wiadomości. Wyciąganie wniosków przybierze realny kształt w dokumentach brexitowych – mówiła dziennikara wPolityce.pl

Zdaniem Mikołaja Wójcika "w Unii Europejskiej ludzie nie mają nic do powiedzenia".  - Nie uważam przywódców krajów unijnych za idiotów. Na pewno wiedzą jakie były przyczyny Brexitu i wyciągnęli z niego wnioski. Deklaracja Rzymska jest postanowieniem noworocznym, które bardzo szybko zderzy się z rzeczywistością. Jest przeświadczenie takie, że UE jest nieruchawa, decyzje muszą być podejmowane sprawniej, a sprawniejsze decyzje to mniej demokracji, a nie więcej – rzekł publicysta.

Więcej w całej debacie.

Gospodarzem audycji była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 09:18