Logo Polskiego Radia
Trójka
Paula Golonka 03.06.2012

Kraków - ważne miejsce na mapie festiwali filmowych

- Mieliśmy aż 600 akredytowanych gości z całego świata. Pokazywaliśmy filmy w trzech konkursach i dwunastu sekcjach, na siedmiu ekranach - podsumował Krzysztof Gierat, dyrektor 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Kraków - ważne miejsce na mapie festiwali filmowychFot.: Oficjalna strona 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
Posłuchaj
  • Krzysztof Gierat w "Trójkowo, filmowo"
Czytaj także

Krzysztof Gierat podkreślał w Trójce, że filmy oceniały fantastyczne składy jurorskie. - Konkursowi polskiemu przewodniczył Michał Kwieciński, krótkometrażowemu Marcel Łoziński, a dokumentalnemu Jacek Bławut - mówił dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pytany o największe sukcesy 52. edycji festiwalu gość Ryszarda Jaźwińskiego wskazał na film otwierający krakowską imprezę. - Zaczęliśmy z kopyta, bardzo ostro, mocno, dziełem Kevina McDonalda "Marley" - zaznaczył Krzysztof Gierat. Świetnie przyjęty dokument to pierwszy film autoryzowany przez rodzinę króla reggae, w którym wykorzystano nigdy niepublikowane archiwalne materiały. "Marley" sięga do rzadkich nagrań koncertowych i tętni muzyką od początku aż do samego końca. - Ten film Państwa rozkołysze - zapewniał dyrektor festiwalu.

Krzysztof Gierat jest również szczególnie dumny z cieszącej się dużą popularnością wśród publiczności sekcji "Dźwięki muzyki” oraz ze spotkań organizowanych dla branży filmowej.

Tu jesteś: Trójka>Patronaty Trójki>52. Krakowski Festiwal Filmowy
52. Krakowski Festiwal Filmowy
Trójka 24.05.2012
W programie 7 festiwalowych dni (28.05 - 3.06) trzy konkursy oraz blisko 250 filmów z całego świata.
Festiwal otworzy film "Marley" laureata Oscara i nagrody krakowskiej publiczności Kevin Macdonald.
fot. mat. prasowe
Festiwal otworzy laureat Oscara i nagrody krakowskiej publiczności za "Dzień z życia", Kevin Macdonald, który przyjedzie do Krakowa ze swoim najnowszym pokazywanym premierowo w Polsce filmem "Marley".
Będziemy mieli okazję poznać bliżej niż dotąd było to możliwe samego króla reggae. Kultowa postać muzyka, rewolucjonisty i proroka, a także niekwestionowanej ikony pop kultury powróci do nas w doskonałym dokumencie muzycznym. Stworzony przy udziale rodziny Marleya film jest rzadką okazją wzięcia udziału w niezwykłej podróży do czasu, miejsc i wiecznie żywej muzyki króla oraz poznania najbliższych mu osób, które przywołają jego obecność w najbardziej osobistych, często kontrowersyjnych wspomnieniach. Film sięga do rzadkich nagrań koncertowych i tętni muzyką od początku aż do samego końca.
Po mocnym otwarciu w rytmie reggae i plenerowym pokazie w letnim Kinie Pod Wawelem najnowszego dokumentu Martina Scorsese "George Harrison. Living in a Material World" , lubiana sekcja "Dźwięki muzyki” zabierze nas w podróż po wielu zakątkach i muzyki i świata. Rewelacją bloku może okazać się "Nie ufaj, nie bój się, nie proś!” ("No Trust. No Fear. Ask Nothing”) Petera Rippla, który gromadzi czołówkę wykonawców rosyjskiej pieśni knajackiej i więziennej z charyzmatycznym liderem grupy Leningrad, Sergiejem Sznurowem, na czele. Wydarzeniem towarzyszącym ulubionej przez widzów sekcji będzie koncert malowniczej grupy La Minor", która "zejdzie z ekranu” w kultowej krakowskiej "Alchemii” i zagra na żywo. Drugim festiwalowym koncertem będzie występ laureatki Paszportu Polityki w kategorii muzyka popularna, Julii Marcell.
Najwięcej emocji wzbudzą zmagania w dwóch konkursach międzynarodowych: dokumentalnym i krótkometrażowym oraz w konkursie polskim. W ramach pokazów pozakonkursowych widzowie będą mieli okazję zobaczyć między innymi filmy wielokrotnie nagradzane na ważniejszych festiwalach na całym świecie, obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej, cykl "Krakowskie premiery dokumentalne" prezentujący filmy, które właśnie w Krakowie będą miały swoją premierę, oraz blok "Gdzieś w Europie", pokazujący najciekawsze europejskie produkcje ubiegłego roku. Gościem specjalnym festiwalu będzie kinematografia włoska.
Tegoroczną nagrodę Smoka Smoków odbierze Helena Třeštíková, czeska dokumentalistka i laureatka wielu międzynarodowych festiwali filmowych. W programie zobaczymy retrospektywę jej filmów, a wśród nich słynnego "Rene” – zwycięzcę Nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w 2008 roku oraz rezultat 20-letniej pracy reżyserki z bohaterem filmu.
Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Historią sięga 1961 roku, rokrocznie gromadząc twórców filmowych i wiernych im widzów wokół jednego z niewielu organizowanych na taką skalę przeglądów filmów tych gatunków reprezentujących kilkadziesiąt kinematografii z całego świata.

Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez na świecie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Historią sięga 1961 roku, rokrocznie gromadząc twórców filmowych i wiernych im widzów wokół jednego z niewielu organizowanych na taką skalę przeglądów filmów z całego świata.

W trakcie audycji Ryszard Jaźwiński ogłosił finalistów tegorocznej edycji konkursu Talenty Trójki w kategorii Film . Są to Cyprian Piwowarski za film animowany "Summer Time" i Piotr Złotorowicz za dokument "Smolarze". Spotkanie z finalistami za tydzień, w "Trójkowo, filmowo" a finał konkursu 26 czerwca o godz. 17.00.

(pg/mat. promocyjne)