Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 18.07.2013

Festiwal Transatlantyk chce zmieniać świat

- Jak słucham "Requiem" Mozarta to chcę być lepszym człowiekiem. Wydaje mi się, że dobrze skomponowany festiwal, gdzie prezentowane dzieła mają w sobie moc nawet czysto estetyczną, zawsze czyni dobro - mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor poznańskiego festiwalu Transatlantyk.
Wszystkie pięć nominowanych do Oscara dokumentów zobaczymy podczas Transatlantyk Festival Poznań 2013, wśród nich Jak przetrwać zarazę Davida FranceaWszystkie pięć nominowanych do Oscara dokumentów zobaczymy podczas Transatlantyk Festival Poznań 2013, wśród nich "Jak przetrwać zarazę” Davida France’a mat.prasowe/transatlantyk.org

Tegoroczny program filmowy Festiwalu Transatlantyk obejmie ponad 150 filmów w 21 sekcjach. W programie festiwalu znajdą się także koncerty muzyki filmowej, dwa międzynarodowe konkursy dla młodych kompozytorów, imprezy w Klubie Festiwalowym, panele dyskusyjne oraz Transatlantyk Master Classes.

- Yoko Ono jest naszą tegoroczną gwiazdą festiwalu. Jest ona idealnym gościem, który łączy się z podstawową myślą festiwalu. Transatlantyk jest festiwalem idei społecznych i politycznych. Dyskutujemy poprzez dzieła o wszystkim, co wydaje się dzisiaj ważne. Yoko Ono otrzymuje od nas naszą najważniejszą nagrodę, która nazywa się Transatlantyk Glocal Hero Award - opowiada laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek.

Jak wyjaśnia gość Trójki "glocal" oznacza bardzo lokalny, czyli poznański i wielkopolski, a zarazem globalny. - Mamy ambicję oddychać tym, czym oddycha planeta. Chcemy, aby to co się tu dzieje, było zauważane na świecie - podkreśla Jan A.P. Kaczmarek. Jak mówi ważnym elementem imprezy jest również edukacja, ale specyficzna, bo poprzez spotkania z ludźmi z całego świata. - Młode pokolenie chce się uczyć bawiąc, a jednocześnie chce pracować i rozwijać się. Pokazywanie ludziom nowej drogi przez rozrywkę jest bardzo ważne - uważa Piotr Voelkel, współtwórca festiwalu, a jednocześnie poznański przedsiębiorca.

Jednym z elementów festiwalu cieszącym się największym powodzeniem jest jedyne na świecie kino... łóżkowe. - Leżąc w łóżku filmy ogląda się w zupełnie innej atmosferze, ludzie są dla siebie dużo milsi niż podczas spotkania w tradycyjnej sali kinowej czy w restauracji - zgodnie oceniają goście Baszki Marcinik.

Trójka jest patronem festiwalu.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!