Logo Polskiego Radia
IAR
Ula Czerny 08.12.2010

Pisarz noblista w obronie wolności słowa

Mario Vargas Llosa nawoływał w Sztokholmie do solidarności z nieobecnym laureatem pokojowego Nobla - chińskim opozycjonistą Liu Xiaobo.
Mario Vargas Llosa w SztokholmieMario Vargas Llosa w Sztokholmieźr.PAP/EPA fot.JANERIK HENRIKSSON

Mario Vargas Llosa potępił wszelkie formy dyktatury i terroryzmu na świecie. Opowiedział się za demokracją i wolnością i wszystkimi walczącymi o te wartości w zniewolonych krajach. Laureat Literackiej Nagrody Nobla 2010 wygłosił wykład w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Autor wielu dzieł opisujących mechanizmy totalitaryzmu nawoływał, by przeciwstawić się nowym formom barbarzyństwa podsycanym przez fanatyzm. Przestrzegał, że wraz z rozprzestrzenianiem się broni masowego rażenia, nie można wykluczyć, że pewnego dnia jakaś grupa „odkupicieli” sprowokuje kataklizm nuklearny.

- Brońmy demokracji liberalnej, która mimo wszystkich niedoskonałości, oznacza pluralizm polityczny, współwładzę, tolerancję, prawa człowieka, szacunek dla krytyki, legalność, wolne wybory - apelował laureat nagrody Nobla.

Llosa podkreślił, że zawsze był przeciwko wszelkim dyktaturom czy to Pinocheta, Fidela Castro, Talibów w Afganistanie, imamów w Iranie czy apartheidu w RPA. Tłumaczył, że trzeba je zwalczać wszelkimi możliwymi sposobami, w tym sankcjami gospodarczymi i dyplomatycznymi.

Noblista stanął także w obronie tegorocznego laureata pokojowej nagrody Nobla. Liu Xiaobo nie odbierze wielkiego wyróżnienia, bo nie pozwoliły mu na to chińskie władze. Szwecka Akademia zapowiedziała, że na dysydenta czekało będzie puste krzesło.

-To godne pożałowania, że demokratyczne rządy, zamiast dawać przykład solidaryzując się z opozycjonistami w Wenezueli, birmańską noblistką Aung San Suu Kyi i chińskim dysydentem Liu Xiaobo, okazują się często życzliwe, nie wobec bojowników, ale ich oprawców. Te odważne osoby, walcząc o swoją wolność, walczą także o naszą - powiedział Mario Vargas Llosa.

Pisarz znany jest ze swojego zaangażowania w politykę i sprawy społeczne, Llosa kandydował na stanowisko prezydenta rodzimego Peru. Szwecka Akademia uzasadniła noblowski werdykt mówiąc o Llosie, że stworzył "kartografię struktur władzy oraz wyraziste obrazy oporu, buntu i porażek jednostki".

Mario Vargas Llosa odbierze Literacką Nagrodę Nobla w piątek (10 grudnia) w Sztokholmie.

Aby wysłuchać relacji Polskiego Radia ze Sztokholmu kliknij dźwięk "Mario Vargas Llosa w obronie wolności" po prawej stronie artykułu.

usc