Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 25.02.2014

Zmarł Leszek Dutka, znany i ceniony artysta plastyk

Wybitny malarz, rzeźbiarz i ceramik, podziwiany również za prace w dziedzinie sztuki dekoracyjnej i użytkowej, zmarł w Krakowie. Miał 93 lata.
Zmarł Leszek Dutka, znany i ceniony artysta plastykGlow Images/East News

Leszek Dutka urodził się w Jaworznie w 1921 roku. W latach 1945-55 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u wybitnych profesorów - Hanny Rudzkiej-Cybisowej, Zbigniewa Pronaszki i Wacława Taranczewskiego. Równolegle był słuchaczem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Przez lata pracował w Krakowskim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego. Od 1956 roku należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. W latach 90. zainicjował powołanie Klubu Malarzy ZPAP i przez 10 lat był jego prezesem.
Jego dorobek artystyczny prezentowany był na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów w Polsce i za granicą oraz w prywatnych kolekcjach.
Wiosną 2012 roku Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało przegląd twórczości artysty w cyklu "Galeria Żywa".
"Malarstwo Dutki można uznać za rodzaj klamry łączącej nurty obecne w polskiej sztuce od lat 50. XX wieku aż po tendencje najnowsze. Mimo że silnie osadzony w tradycji, artysta starał się odnaleźć własny język: pełen ekspresji, chętnie odwołujący się do deformacji i eksperymentów z fakturą. Jego prace można nazwać komentarzami rzeczywistości: począwszy od 1955 roku i namalowanego wówczas >> Transportu robotników << czy >> Zmęczonego << , poprzez nawiązujących do stanu wojennego >> Zbójców << , aż po pełną rozpaczy i tragizmu aranżację przestrzenno-malarską >> Manhattan 11 września 2001 << " - napisano w katalogu wystawy.

nck.krakow.pl
nck.krakow.pl

"Artysta osiągnął znaczną popularność w dziedzinie sztuki dekoracyjnej i użytkowej, a jego wyroby chętnie kupowano. Do historii polskiej ceramiki wszedł jednak przede wszystkim dzięki unikatowym pracom tworzonym w glinie. Pierwsze z nich - rzeźby ujęte w cykle >> Diabły podkrakowskie << , oraz >> Ptaki i Ptaszyska << , pokazane w 1968 i 1969 roku - swoją wyjątkową formą i niezwykłymi nazwami wzbudziły wielkie zainteresowanie publiczności, a także zachwyt krytyków i specjalistów. Kilka z nich zakupiono do kolekcji muzealnych. Na przeciwnym niejako biegunie lokują się rzeźby z cyklu >> Głowy << . Te niepokojące, wieloznaczne dzieła powstały w latach 1978-1979 i należą do ostatnich rzeźbiarskich prac artysty, który porzucił potem ceramikę, ograniczając się jedynie do sporadycznych prezentacji wcześniejszych prac" - podano w katalogu MNK.
W galerii Nowohuckiego Centrum Kultury trwa przeglądowa wystawa rysunku i ceramiki, którą Leszek Dutka osobiście otwierał 10 stycznia, w otoczeniu tłumu miłośników jego twórczości, przyjaciół i ludzi sztuki. Wystawa będzie czynna do 28 lutego.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, nck.krakow.pl, kk