Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 08.10.2009

Malarz autoportretów

8 października przypada 80. rocznica śmierci Jacka Malczewskiego, malarza, jednego z głównych przedstawicieli Młodej Polski, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jacek Malczewski, herbu Tarnawa, był jednym z głównych przedstawicieli symbolizmu w Polsce przełomu XIX i XX wieku.

Początkowo malował sceny rodzajowe i szkice inspirowane utworami Słowackiego: "Mazepa", "Dwunastu harfiarzy z Lilli Wenedy", "Śmierć Ellenai". W jego dojrzałej twórczości dominowała refleksja nad życiem i śmiercią. Taką tematykę przedstawiają między innymi jego obrazy:"Wiara, nadzieja, miłość", „Błędne koło", „Melancholia".

Jacek Malczewski jest autorem między innymi cyklu obrazów "Polonia" z lat 1914 - 1918. Był malarzem, który pozostawił po sobie najwięcej autoportretów. Duża kolekcja dzieł malarza, wśród nich 68 obrazów i szkiców oraz 18 rysunków i akwarel, obejmująca wszystkie okresy jego twórczości, znajduje się w Galerii Sztuki we Lwowie.

Artysta urodził się 15 lipca 1854 roku w Radomiu. Już w czasie nauki w gimnazjum, a później podczas studiów w krakowskiej Szkole Sztruk Pięknych był związany z pracownią Jana Matejki. Angażował się też w działalność pedagogiczną na tej uczelni. W 1897 roku został jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", wraz z Teodorem Axentowiczem, Józefem Mehofferem i Stanisławem Wyspiańskim. Do wybuchu I wojny światowej był rektorem krakowskiej ASP.

Podróżował do Francji, Włoch, brał też udział w wyprawie archeologicznej do Azji Mniejszej. Zmarł 8 października 1929 roku.