Logo Polskiego Radia
Dwójka
Ula Czerny 10.01.2011

Architekt może zaczarować rzeczywistość!

Architektura to sposób patrzenia na świat. Cegłę, drewno i kamień z powodzeniem można łączyć w projekcie z muzyką i literaturą. Przeczytaj ksiązkę Petera Zumthora.
Kaplica projektu Petera ZumthoraKaplica projektu Petera Zumthoraźr.wikipedia,aut.Wiiii,lic.CC
Posłuchaj
  • O architektonicznym myśleniu Petera Zumthora
Czytaj także

- Ludzie jeżdzą na pielgrzymki do szwajcarskiego Chur. Jadą tam doznać tej architektury, zobaczyć dom Petera Zumthora, zobaczyć kaplicę, którą zaprojektował. Do najbardziej znanej realizacji Zumthora należą też łaźnie w Vals i Muzeum Kolumba w Kolonii - wylicza w Dwójce architekt Dorota Leśniak-Rychlak.

Peter Zumthor uważany jest za największy współcześnie autorytet w świecie architektury. Został on w 2009 wyróżniony Nagrodą Pritzkera (nazywaną architektonicznym Noblem).

/
W Polsce ukazała się właśnie książka Zumthora "Myślenie architekturą". W Dwójce rozmawiali o niej Barbara Stec - architekt i scenograf, Piotr Więckowski - architekt i kulturoznawca oraz Dorota Leśniak-Rychlak - historyk sztuki i architekt.

Teksty Petera Zumthora są namysłem nad architektonicznym rzemiosłem i sztuką w ogóle. Dla szwajcarskiego mistrza projektowanie to – prócz tworzenia budynków – zarazem kształtowanie rzeczywistości: wzbogacanie systemu odniesień pomiędzy rozmaitymi dziedzinami – architekturą, muzyką, literaturą. Jego przemyślenia stanowią inspirację nie tylko dla architektów, ale również dla projektantów z innych dziedzin, a także osób z projektowaniem niezwiązanych.

– Zumthor próbuje wprowadzić swoich studentów w myślenie o architekturze, przekonując ich, że każdy materiał, każda faktura, każda rzecz, którą widzimy ma jakiś ciężar. Nie prowadzi studentów od idei i koncepcji, poprzez rysunki precyzyjne aż do realizacji budynku, tylko odwrotnie – najpierw każe pogłaskać, powąchać, poczuć materiały prawdziwe, nie papierowe modele, ale prawdziwe drewno i cegłę. Sugeruje, żeby operując konkretem, zastanowić się jak to zestawić i czy te połączenia wyeksponować czy zakamuflować – mówi Piotr Więckowski.

Łaźnie
Łaźnie w Vals

Książkę "Myślenie architekturą" Petera Zumthora wydała krakowska oficyna Karakter.

Aby posłuchać rozmowy z Dwójki, kliknij odpowiednie ikonę dźwięku, w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

usc