Logo Polskiego Radia
Jedynka
Petar Petrovic 25.11.2010

Prawdziwy humanista

Wspomnienie o prof. Andrzeju Tomaszewskim - architekcie, urbaniście, historyku architektury, specjaliście w dziedzinie ochrony zabytków.
Andrzej TomaszewskiAndrzej Tomaszewski źr. Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków

- Miałem to wielkie szczęście, że przez trzy lata bardzo blisko współpracowałem z prof. Andrzejem Tomaszewskim. Byłem jego zastępcą, gdy pełnił on funkcję Generalnego Konserwatora Zabytków. Zapamiętam go jako wybitnego uczonego, wielkiego humanistę, człowieka, który wpajał swoim uczniom i współpracownikom prawdy życiowe. One w nas pozostały – powiedział o zmarłym 25 października br. prof. Zbigniew Kobyliński, dyrektor Instytutu Archeologii UKSW.

W rozmowie z Katarzyną Kobylecką podkreślił, że choć prof. Tomaszewski specjalizował się głównie w historii architektury, to był też architektem. Jego zdaniem dało mu to unikatową możliwość spojrzenia na historię dziedzictwa kulturowego.

Wspominając zmarłego przypomniał, że prowadził on też prace archeologiczne i konserwatorskie zabytków średniowiecznych na terenie naszego kraju, ale i we Francji, we Włoszech i na Węgrzech. Chociaż nie był archeologiem z wykształcenia, to ściśle współpracował z tym środowiskiem.

W dalszej części "Naukowego Wieczoru z Jedynką" Wojciech Brzeziński, dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Michał Grabowski z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków, rozmawiają o tegorocznej 90 rocznicy powstania Państwowego Grona Konserwatorów Zabytków Przedhistorycznych.

Organizacja ta nie została nigdy powołana w sposób formalny, lecz została utworzona samoistnie przez Konserwatorów Zabytków Przedhistorycznych, którzy w 1920 roku zostali zatrudnieni w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako urzędnicy VII kategorii. W działalność tego gremium zaangażowali się niemal wszyscy czynni wówczas zawodowo archeolodzy polscy.

(pp)

Aby wysłuchać całej rozmowy kliknij "Prawdziwy humanista" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.