Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 15.05.2012

Wyjątkowy pokaz dzieł sztuki, których... nie ma

Pokaz Muzeum Utraconego - internetowej bazy utraconych dzieł polskiej kultury - odbędzie się w piątek w Krakowie i w sobotę w Warszawie. Prezentacje organizowane są w ramach Nocy Muzeów.

Zobacz serwis specjalny poświęcony II wojnie światowej>>>

Multimedialny pokaz zostanie zaprezentowany na dziedzińcu Wawelu w Krakowie (18 maja) i przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie (19 maja).

Podczas tegorocznego pokazu w wirtualnej galerii publiczność zobaczy także m.in. te dzieła, które odzyskano w ostatnim roku. Od 20 maja przez tydzień pokaz będzie nocą emitowany na ekranach warszawskiej Galerii Kordegarda.

W trakcie trwania Nocy Muzeów mają Państwo niepowtarzalną okazję obejrzenia Archiwum Polskiego Radia.

Dzięki staraniom polskiego ministerstwa kultury do kraju powróciło ostatnio kilka ważnych dzieł, również tych zaginionych w okresie II wojny światowej, m.in. "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej, "Pomarańczarka" Aleksandra Gierymskiego oraz dzieła Juliana Fałata: "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach".

Pokazy Muzeum Utraconego podczas Nocy Muzeów odbywają się od 2010 roku. Ich podstawowym celem jest budowanie świadomości Polaków, popularyzacja wiedzy o tym, ile Polska straciła dóbr kultury w II wojnie światowej i jakie są to dzieła. Pierwszy pokaz Muzeum Utraconego odbył się w 2010 r. na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Rok później pokaz zaprezentowano na murach Starego Miasta w Warszawie.

Stanowisko multimedialne portalu PolskieRadio.pl pojawi się w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas Nocy Muzeów.

Katalog strat

Polska w wyniku II wojny światowej straciła ponad 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury; wśród strat wojennych znajdują się dzieła, m.in. Pietera Brueghela, Antona van Dycka, Pabla Picassa, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego. Miejsce przechowywania większości z nich pozostaje nieznane.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1992 r. zajmuje się katalogowaniem strat wojennych - obecnie w bazie danych prowadzonej przez Departament Dziedzictwa Kulturowego resortu kultury zarejestrowanych jest ok. 60 tys. obiektów. Część z nich prezentowana jest na stronie internetowej www.mkidn.gov.pl/kolekcje.

Częścią Muzeum Utraconego jest strona internetowa www.muzeumutracone.pl, na której można oglądać m.in. dotychczas przygotowywane pokazy.

PAP/mr