Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 16.01.2014

Minister zdrowia musi odejść? Cała opozycja za odwołaniem Arłukowicza

Za tydzień, w czwartek, Sejm zajmie się wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
Minister zdrowia Bartosz ArłukowiczMinister zdrowia Bartosz ArłukowiczPAP/Tomasz Gzell

Ministra zdowia ma zamiar bronić koalicja Po-PSL. Za odowłaniem Bartosza Arłukowicza jest cała opozycja.

PiS zarzuca Arłukowiczowi "doprowadzenie do pogorszenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków". Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę na wydłużające się kolejki do lekarzy, wytykają kontynuację polityki komercjalizacji szpitali publicznych, a także "błędny podział środków na ochronę zdrowia". Inne zarzuty to m.in.: zaniedbania w budowie elektronicznego systemu informacyjnego ochrony zdrowia i stopniowa likwidacja laboratoriów wojewódzkich Państwowej Inspekcji Sanitarnej. PiS za niedopuszczalne uznaje też prace ministerstwa nad ustawą dotyczącą dobrowolnych ubezpieczeń dodatkowych.
Politycy: Bartoszowi Arłukowiczowi nie uda się zlikwidować kolejek do lekarzy>>>
"Służba zdrowia zasługuje na dobrego menadżera a nie PR-owca"
Negatywnie dwa lata urzędowania Arłukowicza w resorcie zdrowia ocenia szef Twojego Ruchu Janusz Palikot. - Arłukowicz nigdy nie powinien być powołany na to stanowisko, a jeśli już, to nie powinien urzędować dłużej niż kilka tygodni. Niestety, dewastując polską służbę zdrowia, funkcjonuje już dwa lata - uważa Palikot. Jego zdaniem polska służba zdrowia nie działa. - W Polsce leczy się zdrowych ludzi na choroby, na które nie chorują. Nie ma standaryzacji procedur medycznych, nie ma ich wyceny; lekarze rodzinni mają zbyt małe uprawnienia, w związku z tym wysyłają pacjentów do specjalistów, generując w ten sposób kolejki - ocenia szef TR.
Podobnie uważa SLD. Zdaniem rzecznika partii Dariusza Jońskiego, Arłukowicz nie ma pomysłu na służbę zdrowia. - Kolejki się wydłużają, coraz częściej i dłużej czeka się do specjalistów; lekarstwa są coraz droższe, a lista leków refundowanych coraz krótsza; coraz bardziej zadłużone są polskie szpitale. Każdy dzień z Bartoszem Arłukowiczem jako ministrem, to dzień stracony - twierdzi Joński. Jak dodaje, służba zdrowia zasługuje na "prawdziwego, dobrego menadżera, a nie PR-owca".
Lek na służbę zdrowia? Opozycja: dymisja Arłukowicza>>>
Wniosek PiS poprze też Solidarna Polska. Jak mówi szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, Arłukowiczowi przez dwa lata urzędowania nie udało się rozwiązać żadnego problemu, z którym boryka się służba zdrowia. - Wręcz przeciwnie - te problemy się pogłębiły, o czym świadczy grudniowy raport NIK. Wynika z niego, że wydłużył się czas oczekiwania na wizyty u bardzo wielu specjalistów. Ponadto mamy do czynienia z olbrzymim zróżnicowaniem w zakresie dostępu do usług medycznych w różnych częściach naszego kraju. Różny też jest ich poziom i jakość - podkreśla Mularczyk.
"Poczekajmy do wiosny"

Ministra bronić będzie koalicja PO-PSL. Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk przypomina, że premier postawił przed ministrem zdrowia kilka zadań, w tym likwidację kolejek do specjalistów. - Obserwuję mobilizację w resorcie zdrowia, również samego pana ministra, jestem więc optymistą, że da sobie z tym radę. Poczekajmy do wiosny - mówi Grabarczyk. Jak dodaje wicemarszałek, Tusk nie zdecydował się na zmianę szefa resortu zdrowia podczas listopadowej rekonstrukcji rządu. - To znaczy, iż uznał, że Arłukowicz poradzi sobie z wyzwaniami, które przed nim postawił - uważa.
Tusk: jeśli Arłukowicz nie skróci kolejek - przyjdzie nowy minister>>>
Poseł PSL Stanisław Żelichowski przyznaje, że służba zdrowia jest w trudnej sytuacji, jednak - jak ocenia - nie jest to wina Arłukowicza, a całego systemu, w tym NFZ. - Każdy, kto idzie do przychodni lekarskiej, wie jaka jest służba zdrowia, mimo coraz większych środków finansowych. Problemy te są jednak bardzo złożone - ocenia Żelichowski. Klub Stronnictwa jest jednak przeciwny wnioskowi PiS. - W demokratycznym systemie jest tak, że o tym, kto jest ministrem decyduje premier, a nie opozycja - zaznacza poseł PSL.
W zeszłym tygodniu negatywnie wniosek PiS o udzielenie wotum nieufności szefowi resortu zaopiniowała też komisja zdrowia.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk