Logo Polskiego Radia
PAP
Petar Petrovic 28.01.2014

Afera PRISM: ujawnią część nakazów zezwalających na inwigilację

Władze USA oraz największe firmy amerykańskiego sektora technologicznego osiągnęły porozumienie dotyczące ujawnienia opinii publicznej szczegółów nakazów sądowych zezwalających na inwigilację - podał resort sprawiedliwości w Waszyngtonie.
Afera PRISM: ujawnią część nakazów zezwalających na inwigilacjęsxc.hu

Zgodę włączono do akt w sądzie ds. wywiadu zagranicznego. Uregulować ma ona roszczenia takich przedsiębiorstw jak Google Inc., Microsoft Corp., Yahoo Inc., Facebook Inc. i LinkedIn Corp., które wystąpiły o większą swobodę w wyjawianiu treści nakazów.

Afera PRISM - czytaj więcej
"Choć jest to bardzo pozytywny krok, będziemy zachęcać Kongres do podjęcia dodatkowych działań, odnoszących się do reform, które uważamy za potrzebne" - napisały firmy we wspólnym oświadczeniu.

>>> Snowden oskarża amerykański wywiad o szpiegostwo gospodarcze w Niemczech >>>
Ograniczą inwigilację?
Sprawa przekazywania danych z inwigilacji amerykańskiemu rządowi była w USA przedmiotem debaty od czasu ujawnienia programu szpiegowania przez byłego pracownika amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena.
Prezydent Obama zapowiedział pewne ograniczenia budzącego kontrowersje programu inwigilacji elektronicznej, w tym przeniesienie baz danych w inne, poza NSA, miejsce. Te dane mają być dalej zbierane, ale dostęp do nich dla analityków wywiadu ma być ograniczony m.in. wymogiem uzyskania każdorazowego nakazu sądu. Poza tym skala przeszukiwania danych ma być ograniczona do tzw. drugiego kręgu osób powiązanych z podejrzanym.
Rewelacje Snowdena
Reforma to odpowiedź na burzę, jaką wywołały ujawniane stopniowo od pół roku przez Snowdena informacje o tym, że NSA zbiera na masową skalę dane telefoniczne i internetowe zarówno obywateli USA, jak i obcokrajowców, w tym liderów państw sojuszniczych. Oburzenie wyrażali nie tylko obrońcy praw obywatelskich i inwigilowane rządy europejskie. Już dwóch federalnych sędziów oskarżyło NSA o naruszenie zapisów amerykańskiej konstytucji.
pp/PAP

''