Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 29.03.2014

Krym: Tatarzy rozpoczynają tworzenie autonomii

Delegaci zjazdu Tatarów krymskich zdecydowali o uruchomieniu procedury powołania do życia narodowej i terytorialnej autonomii. Poprosili o pomoc ONZ, Radę Europy, UE, OBWE i Organizację Współpracy Islamskiej.
Tatarzy chcą autonomii na KrymieTatarzy chcą autonomii na Krymie PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Posłuchaj
  • Krymscy Tatarzy chcą autonomii. Taką decyzję podjęła rada (kurułtaj) organizacji zrzeszającej osoby tej narodowości - Medżlisu w czasie nadzwyczajnego posiedzenia - relacja z Kijowa Piotr Pogorzelskiego/IAR
Czytaj także

Kurułtaj Tatarów obradował Bachczysaraju na Krymie. Na posiedzeniu był obecny prezydent Republiki Tatarstanu, która wchodzi w skład Federacji Rosyjskiej Rustan Minnichanow. Oświadczył, że może być pośrednikiem w dialogu między Medżlisem a Moskwą.

W poniedziałek, były przewodniczący Medżlisu (rady) Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew, który jest deputowanym ukraińskiego parlamentu oświadczył, że jego rodacy mają zamiar przeprowadzić referendum, by podjąć decyzję o swych dalszych działaniach w obliczu rosyjskiej okupacji półwyspu. O tym, jakie kwestie należy omówić w referendum, ma zdecydować właśnie kurułtaj.
Dżemilew zwrócił uwagę, że jego naród nie uczestniczył w referendum 16 marca, w wyniku którego Krym przyłączył się do Federacji Rosyjskiej. Oświadczył też, że jego rodacy uznają dziś władze Ukrainy, choć dał do zrozumienia, że przede wszystkim liczą na samych siebie.

Tatarom krymskim grożą represje? >>>
Tatarzy krymscy stanowią 12-15 proc. ludności dwumilionowego Krymu. Zostali wysiedleni z półwyspu przez Kreml w 1944 roku w związku z oskarżeniami o kolaborację z III Rzeszą i pozwolono im wrócić na Krym dopiero w połowie lat 80. W efekcie duża część społeczności tatarskiej jest negatywnie nastawiona do władz w Moskwie.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

 

IAR/PAP/iz

''