Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 16.04.2014

Fuele: Unia chce konsultacji z Rosją i Ukrainą w sprawie gazu

Unia Europejska powinna bronić państw, które postanowiły dołączyć do wolnej Europy opartej na prawach człowieka - powiedział komisarz Stefan Fuele. Poinformował, że UE wspólnie odpowie na lista Putina o dostawach gazu.
Komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan FueleKomisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fueleflicr/EU Info centar, CC

Protesty na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Ukraina walczy ze zbrojnymi grupami na wschodzie. "To rosyjscy żołnierze" [relacja] >>>

Komisarz ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia UE Stefan Fuele podkreślił, że działania Rosji wobec Ukrainy są nie do zaakceptowania. Mówił o tym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podczas debaty o sytuacji na Ukrainie i naciskach wywieranych przez Rosję na państwa Partnerstwa Wschodniego. To, co dzieje się we wschodnich regionach kraju, jest - jego zdaniem - powtórką wydarzeń na Krymie. Stefan Fuele zaznaczył, że należy uczynić wszystko, by nie doszło do rozlewu krwi, ponieważ sytuacja może wymknąć się spod kontroli. Dodał, że Ukraina musi mieć prawo wyboru i decydowania o swoim ustroju politycznym.
Komisarz poinformował, że Unia Europejska zamierza wysłać na wschodnią Ukrainę misję obserwacyjną. Rozszerzyła też listę osób objętych sankcjami.

Unia chce uniezależnić się od rosyjskiego gazu

UE wspólnie odpowie na list prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie tranzytu gazu do UE w celu uzgodnienia konsultacji z Rosją i Ukrainą dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i tranzytu gazu - powiedział Fuele.
- Unia Europejska odpowie wspólnie na list, by uzgodnić konsultacje z Rosją i Ukrainą z perspektywą zapewnienia bezpieczeństwa dostaw i tranzytu (gazu) - zapowiedział komisarz.
Fuele zaznaczył, że list Putina z 10 kwietnia dobrze ilustruje, jak ważną kwestią jest bezpieczeństwo energetyczne. Zauważył, że relacje energetyczne UE-Rosja opierają się na wzajemnej zależności, a UE jest największym rynkiem dla rosyjskiego gazu.
- W reakcji na ostatnie wydarzenia Komisja (Europejska), zgodnie z życzeniem Rady Europejskiej, przeprowadzi głęboką analizę bezpieczeństwa energetycznego UE i zaprezentuje obszerny plan redukcji zależności energetycznej UE - zapowiedział komisarz. Zapewnił też o zaangażowaniu się UE w sprawę umożliwienia zwrotnego przepływu gazu ze Słowacji na Ukrainę.
Ponadto Fuele zapewnił, że UE nadal dąży do zakończenia procedury podpisania pozostałych rozdziałów umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą "tak szybko, jak to możliwe, po majowych wyborach prezydenckich".

Fuele zapewnił, że umowy stowarzyszeniowe krajów Partnerstwa Wschodniego z UE nie zaszkodzą interesom gospodarczym Rosji, a "wręcz odwrotnie" - rosyjski biznes na tym skorzysta.

"Rosyjska propaganda jest bardziej niebezpieczna niż za czasów zimnej wojny"

Rosyjska propaganda jest agresywniejsza i bardziej niebezpieczna niż w czasie zimnej wojny - ocenił w komisarz UE ds. rozszerzenia. - W obliczu takich działań Moskwy UE musi być stanowcza w obronie swoich wartości - dodał.
- Stoimy teraz w obliczu najpoważniejszego kryzysu w Europie od drugiej wojny światowej. Jesteśmy świadkami gospodarczego przymusu, gróźb i akcji pod przykryciem, by wzniecić protesty i niestabilność, które mają odwieść Ukraińców od uzyskania nowych możliwości" - powiedział komisarz. Dodał, że działanie te są obliczone również na to, by zniechęcić UE do obrony wolności wyboru i by "zaakceptowano logikę sfery wpływów".
Według Fuelego teraz jest czas, by wykazać nawet większe zaangażowanie UE na rzecz Partnerstwa Wschodniego.
Jak ocenił komisarz rosyjska propaganda jest "bardziej agresywna niż w czasie zimnej wojny i jest także bardziej niebezpieczna, bo nie jest już ograniczona żelazną kurtyną zimnej wojny i nie ma też ograniczeń dla jej skutków i implikacji". Zdaniem Fuelego z tego powodu potrzebne są obiektywne informacje, a UE musi być stanowcza w obronie swoich wartości.
Komisarz zauważył też, że zimna wojna zakończyła się "uwolnieniem i umocnieniem tych za żelazną kurtyną" oraz zjednoczeniem Europy tworząc warunki pokoju i dobrobytu na kontynencie. - Nasi wschodni sąsiedzi (...) zasługują na inną przyszłość, nikt nie powinien podważać znaczenia wschodnioeuropejskich sąsiadów dla UE - podsumował Fuele.

PAP/IAR/agkm

''