Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Izabela Zabłocka 23.04.2014

UE wzywa Rosję i Ukrainę do rozmów o gazie

Komisja Europejska gotowa jest do natychmiastowych konsultacji. Według szefa KE, wiarygodność Rosji jako dostawcy jest zagrożona.
UE wzywa Rosję i Ukrainę do rozmów o gazie Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Komisja Europejska gotowa na konsultacje z Rosją i Ukrainą w sprawie dostaw gazu. O szczegółach relacja z Brukseli Magdaleny Skajewskiej/IAR
Czytaj także

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger zaproponował ministrom energetyki w Kojowie i Moskwie  - Aleksandrowi Nowakowi i Jurijowi Prodanowi - pierwsze spotkanie w tej sprawie. Data i miejsce rozmów - według Brukseli - nie zostały jeszcze ustalone. Agencja Reutera podała, że rosyjski minister zaproponował przeprowadzenie rozmów w Moskwie 28 kwietnia.

Rzecznik prasowy komisarza poinformował, że Oettinger jest gotowy natychmiast omówić z partnerami z Rosji i Ukrainy kwestie poruszone przez szefa Komisji Europejskiej w zeszłotygodniowym liście do prezydenta Władimira Putina. Jose Manuel Barroso napisał w nim, że wiarygodność Rosji jako dostawcy gazu jest zagrożona. Odniósł się w ten sposób do ostrzeżeń ze strony Moskwy dotyczących częściowego lub całkowitego przerwania dostaw gazu na Ukrainę w związku z długiem Kijowa wobec Gazpromu.

Barroso podkreślił też, że rosyjski koncern ma obowiązek wypełnić kontrakty gazowe zawarte z państwami członkowskimi. Trójstronne konsultacje - zdaniem szefa Komisji - powinny pomóc uniknąć skrajnego scenariusza i zabezpieczyć dostawy gazu, a zarazem ułatwić współpracę nad modernizacją ukraińskiej sieci przesyłowej.

Jak pomóc Ukrainie?

Komisja Europejska prowadzi rozmowy z Ukrainą i Słowacją na temat możliwości odwróconego przepływu gazu na Ukrainę. W czwartek komisarz Oettinger spotka się w tej sprawie w Bratysławie z ministrami Ukrainy i Słowacji.

KE sądzi, że memorandum może być podpisane tak szybko, jak to możliwe, pomiędzy słowackim i ukraińskim operatorem gazociągów Eustream i Ukrtranshaz. To stanowiłoby pierwszy krok w kierunku wzmocnionego bezpieczeństwa dostaw (gazu) dla Ukrainy - podkreśla KE.
Dzięki takiemu rewersowi Ukraina mogłaby otrzymywać do około 8 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie z kierunku zachodniego. Władze w Kijowie wskazywały jednak na niewystarczające postępy w tej sprawie, podczas gdy Rosja groziła, że taki rewers byłby niezgodny z prawem. Ukraina szuka nowych dróg dostaw, ponieważ Gazprom niemal podwoił cenę gazu dla Kijowa.
Jak podawał wcześniej Reuters, by umożliwić przepływ gazu na Ukrainę, Słowacja musiałaby zbudować stację pomiarową i poczynić pewne techniczne dostosowania, co mogłoby kosztować ok. 20 mln euro i zabrać dziewięć miesięcy.
Ukraina ma też możliwość zwrotnego przepływu mniejszych ilości gazu z Polski i Węgier, a także Rumunii.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

IAR/PAP/iz

''