Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 03.05.2014

Kaczyński: uzupełnijmy konstytucję o zapisy, które będą służyły wolności

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że konstytucja powinna być uzupełniona o przepisy, które będą nas chroniły od narzucania nam z zewnątrz różnego rodzaju kulturowych czy obyczajowych rozwiązań.
Prezes PiS Jarosław KaczyńskiPrezes PiS Jarosław Kaczyński PAP/Michał Walczak

Lider PiS podczas konferencji prasowej z okazji Święta Konstytucji 3 maja w Lublinie przekonywał, że "o wolność trzeba stale zabiegać, trzeba nad nią pracować, zmieniać to, co trzeba zmienić właśnie".

<<<Warszawa: oficjalne uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja>>>
Jak dodał, Polacy nie muszą się wzorować na tym, "co akurat dziś modne w Paryżu, w Brukseli, czy w Berlinie". - Mamy własną kulturę, pamięć, tożsamość - zaznaczył.
- Chcemy być wolni, walczyliśmy o tę wolność, tę wolność trzeba stale umacniać. Wolność dziś łączy się z pewnym poziomem rozwoju, z nowoczesnością, ale jednocześnie łączy się także z pamięcią i tożsamością. Pamiętajmy o tych słowach i o tej książce Jana Pawła II "Pamięć i tożsamość" - apelował Kaczyński. Wskazał, że "nie ma wolności bez pamięci, tożsamości i nowoczesności".

<<<"Mieliśmy mądrych przodków, którzy ustanowili Konstytucję 3 Maja">>>
Polska w Europie
Prezes PiS przekonywał, że trzeba też umacniać polską demokrację, "która bywa ułomna". Mówił również o tym, że dla Polski nie trzeba szukać miejsca w Europie, "bo myśmy w Europie przez cały czas byli, broniliśmy wolności i wartości europejskich, więc nasze miejsce w Europie jest miejscem oczywistym".
- Krytycy rozbiorów Polski pisali o Polsce jako o starym europejskim królestwie, my należymy do historycznych narodów Europy, możemy powiedzieć, że jesteśmy w europejskiej pierwszej lidze. Dlatego zdumiewają i oburzają słowa tych, jak np. premiera, którzy mówią o konieczności podporządkowywania się silniejszym" - stwierdził szef PiS.
"Bądźmy obrońcami własnych interesów”
Według niego, obowiązkiem Polski jest prowadzenie aktywnej polityki i formułowanie własnych pomysłów i propozycji, "bycie obrońcą naszych interesów, ale także interesów całej Europy, którą często określa się jako Europę nową".
Przekonywał również, że "polska historia nie tylko nie jest obciążeniem, polska historia jest naszym wielkim atutem, musimy o tym pamiętać".

W całej Polsce mają miejsce uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja:nabożeństwa, defilady, apele, koncerty, rodzinne majówki.

223 lata temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

<<<223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja>>>

Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto. Próby przeprowadzenia reform zawartych w ustawie rządowej zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez Konfederację Targowicką oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, Konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominający o walce o niepodległość. Później do Ustawy odwoływali się też twórcy konstytucji polskich w 20. wieku.

FILM: - Szanujmy naszą współczesną konstytucję. Doceńmy efekty naszej walki, wyrzeczeń i poświęceń, efekt naszej pracy i wysiłku, mądrości twórców odrodzonej, demokratycznej i niepodległej Ojczyzny - wzywał w święto 3 maja Bronisław Komorowski.

TVN24/x-news

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym.

<<<Prezydent Komorowski w radiowej Jedynce>>>

pp/IAR/PAP