Logo Polskiego Radia
IAR
Beata Krowicka 25.05.2014

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 51 europosłów

W niedzielę wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7.00 do 21.00.
W niedzielę w całej Polsce odbywają się wybory do Parlamentu EuropejskiegoW niedzielę w całej Polsce odbywają się wybory do Parlamentu EuropejskiegoPAP/Wojciech Pacewicz
Galeria Posłuchaj
  • Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki: sposób głosowania jest taki sam jak zawsze (IAR)
  • Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki: potrzebny jest dokument, w którym będzie zdjęcie wyborcy i adres zamieszkania (IAR)
Czytaj także

Głosowanie w eurowyborach nie różni się od głosowania w innych wyborach. Każdy wyborca ma jeden głos, żeby oddać ważny głos trzeba w kratce obok nazwiska wybranego kandydata postawić znak "iks" - przypomina sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.
Idąc do lokalu wyborczego trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu ze zdjęciem. To powinien być dokument na podstawie którego można ustalić tożsamość, ważny jest również adres stałego zamieszkania.

Od soboty cisza wyborcza. Za jej złamanie grozi 1 mln zł kary >>>
W wyborach do Parlamentu Europejskiego utworzono 27 664 obwodów głosowania z czego 9 722 to lokale wyborcze, które są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W lokalu wyborczym każdy otrzyma białą kartę do głosowania formatu A4 - wyjaśnia przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Stefan Jaworski.

WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO - serwis specjalny >>>
Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania, czyli do 21.00. Pierwsze cząstkowe nieoficjalne wyniki wyborów Państwowa Komisja Wyborcza poda po godzinie 23.00.

rys.
rys. PAP/Godlewska Estera

Do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnionych jest 30 mln 746 tys. 468 Polaków.

 

Wybory w całej Unii

Niedziela to ostatni dzień czterodniowego maratonu wyborczego do Parlamentu Europejskiego. W ostatnim dniu głosowania do urn idą mieszkańcy większości krajów, w tym Polski. Uprawnionych do głosowania jest prawie 400 milionów obywateli w całej Unii.
W tegorocznych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim ubiega się ponad 16 tysięcy kandydatów. Z tej grupy zostanie wybranych 751 europosłów na pięcioletnią kadencję.

CNN Newsource/x-news

Liczba deputowanych jest proporcjonalna do liczby ludności każdego państwa. Ale faworyzuje się małe kraje i tak na przykład Malta, Estonia, Cypr i Luksemburg będą mieć po sześciu europosłów, a największe Niemcy 96 deputowanych. Następnie są Francja, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania. Polska będzie szóstą siłą, a jej reprezentacja w Brukseli będzie liczyć 51 osób.
W europarlamencie nasi deputowani zasiądą w wielonarodowych grupach politycznych, połączonych ideologicznie. Te największe frakcje mają pierwszeństwo przy obsadzie najważniejszych stanowisk.

IAR, bk