Logo Polskiego Radia
PAP
Martin Ruszkiewicz 29.10.2014

Prezydenci Polski i Włoch o kryzysie ukraińsko-rosyjskim. "Naruszył równowagę"

Prezydenci Polski i Włoch, Bronisław Komorowski i Giorgio Napolitano, opowiedzieli się w środę za niezawisłością i poszanowaniem integralności Ukrainy.
Prezydent Bronisław Komorowski (z lewej) oraz prezydent Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Kwirynalskim w RzymiePrezydent Bronisław Komorowski (z lewej) oraz prezydent Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Pałacu Kwirynalskim w RzymiePAP/Jacek Turczyk
Posłuchaj
  • Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął trzydniową wizytę we Włoszech. Relacja Marka Lehnerta (IAR)
  • Bronisław Komorowski powiedział, że z włoskim prezydentem wymienili się opiniami, w jaki sposób pomóc Ukrainie utrzymać niepodległość oraz integralność terytorialną (IAR)
Czytaj także

KRYZYS NA UKRAINIE: serwis specjalny >>>

Bronisław Komorowski przebywa od wtorku z trzydniową, oficjalną wizytą we Włoszech.

- Podzieliliśmy się m.in. wspólnymi troskami, jak można pomóc Ukrainie w potwierdzeniu jej własnej niezawisłości, integralności terytorialnej i jak jej pomóc w niezbędnej drodze reformy wewnętrznej - powiedział prezydent Polski na wspólnej konferencji prasowej z Napolitano. Jednocześnie jak to zrobić, by można było myśleć z większą nadzieją o relacjach UE z Rosją - dodał Komorowski.

Jak relacjonował, wraz z prezydentem Włoch dobrze ocenili wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Według Komorowskiego potwierdzają one "przywódczą rolę prezydenta Petra Poroszenki, który ma głęboką wolę reformowania Ukrainy i utrzymania kierunku prozachodniego".

Naruszona równowaga

Napolitano wyraził przekonanie, że kryzys ukraińsko-rosyjski "naruszył równowagę" na Ukrainie i możliwość jej otwarcia na nową perspektywę rozwoju demokratycznego.

Jak mówił Napolitano, "państwa takie jak Rosja powinny być w pełni świadome swej konstruktywnej roli i respektować reguły". Dodał, że Rosja powinna szanować integralność terytorialną i państwową każdego kraju demokratycznego, takiego jak Ukraina.

Włoski prezydent zaznaczył, że konieczny jest wspólny wysiłek, by problem ukraiński został rozwiązany. Wyraził nadzieję, że zostaną znalezione rozwiązania, które pozwolą na współpracę z Rosją. Jak zaznaczył, warunkiem współpracy jest rzeczywiste rozwiązanie problemów związanych z prawami Ukrainy i poszanowanie roli UE.

Źródło: TVN24/x-news

Włoskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej

Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska wiąże duże nadzieje z włoskim przewodnictwem w Radzie Unii Europejskiej. W jego ocenie priorytety włoskiej prezydencji są dobrą odpowiedzią, zarówno na zjawiska kryzysowe w UE, jak i kryzys poza Unią.

Wśród ważnych zadań włoskiego przewodnictwa Komorowski wymienił też bezpieczeństwo energetyczne. Polska opowiada się jednoznacznie za integracją wspólnego rynku energii, budowaniem mechanizmów solidarnościowych i dywersyfikacją źródeł dostaw energii - deklarował.

Włoski prezydent zaznaczył, że oba kraje podejmują wysiłek, by "dać nowy rozmach" integracji europejskiej, na której ciążą m.in. problemy kryzysu finansowego.

Donald Tusk ożywi politykę zagraniczną?

Obaj prezydenci wyrazili też zadowolenie z wyboru b. polskiego premiera Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Unii Europejskiej i włoskiej minister spraw zagranicznych Fredericki Mogherini na szefową unijnej dyplomacji.

- Mamy nadzieję, że zwiększona rola Polski i Włoch w UE będzie sprzyjała pogłębieniu naszej współpracy na arenie europejskiej i w relacjach bilateralnych - mówił Komorowski.

Prezydent Włoch podkreślał z kolei konieczność "ożywienia inicjatywy europejskiej w zakresie polityki zagranicznej".

Po spotkaniu z prezydentem Włoch Komorowski rozmawiał z szefem włoskiego rządu Matteo Renzim.

'' mr