Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Katarzyna Karaś 01.01.2015

Minister zdrowia: 80 proc. lekarzy POZ objętych umową na rok 2015

- W czterech województwach umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej zostały podpisane w 100 proc. Każdy powiat ma przynajmniej jedną umowę z przychodnią lekarza rodzinnego - podał minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas konferencji prasowej w siedzibie resortuMinister zdrowia Bartosz Arłukowicz podczas konferencji prasowej w siedzibie resortuPAP/Rafał Guz

Minister zdrowia podczas konferencji zorganizowanej w czwartek wieczorem poinformował, że umowy z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) zostały podpisane w 100 proc. już w czterech z 16 województw: zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim. Umowa z przynajmniej jedną przychodnią lekarza rodzinnego jest w każdym z 380 powiatów w Polsce.
Powiedział też, że 581 przychodni lekarzy związanych m.in. z Porozumieniem Zielonogórskim podpisało umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak oznajmił, 80 proc. lekarzy pracujących w POZ jest objętych umową na 2015 rok. Dotyczy to 73 proc. przychodni w kraju, które podpisały umowy na ten rok. - W tych przychodniach zatrudnionych jest 80 proc. lekarzy POZ - wyjaśnił.
Oddziały NFZ otwarte do północy
Szef resortu zdrowia oświadczył, że w czwartek do godz. 24, a nie jak wcześniej ustalono do godz. 20, we wszystkich oddziałach wojewódzkich Funduszu lekarze będą mogli jeszcze przedłużać umowy z NFZ.
Według niego po decyzji o wydłużeniu od środy czasu pracy NFZ do północy, w województwie dolnośląskim podpisano m.in. umowy w Obornikach Śl., Bystrzycy Kłodzkiej, Polanicy, Legnicy, Lubaniu, Bolesławcu i Jeleniej Górze; w województwie lubelskim - w Lublinie, Biłgoraju, Puławach i Tomaszowie; w województwie lubuskim - w Zielonej Górze; a w województwie łódzkim - w Bełchatowie, Łodzi, Piotrkowie i Skierniewicach.
W województwie małopolskim umowy zawarto m.in. w Rabce i Leśnicy; w województwie mazowieckim - w Ostrołęce, Radomiu, Grójcu; w województwie opolskim - w powiecie namysłowskim, kluczborskim, a także w samym Opolu; w województwie podkarpackim - w Leżajsku, Ropczycach, Tarnobrzegu; w województwie podlaskim - w Białymstoku i Augustowie; a w województwie pomorskim - w Sopocie, w Gdańsku, w Kartuzach i Lęborku.
W województwie śląskim podpisano umowy m.in. w Żywcu, Zabrzu, Mysłowicach, Sandomierzu, Lipniku; w województwie warmińsko-mazurskim - w powiecie elbląskim, węgorzewskim, działdowskim i wielu innych mniejszych miejscowościach.
Bartosz Arłukowicz zapewnił też, że NFZ zrobi wszystko, żeby proces zakładania nowych POZ odbył się jak najsprawniej. - Mamy deklarację powstania nowych POZ w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim, międzyrzeckim, krośnieńskim, wschowskim, gorzowskim. Fundusz dołoży starań, aby te nowe POZ powstały jak najszybciej - stwierdził.
"Zapewnimy pacjentom opiekę"
W poniedziałek fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. PZ zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów POZ.
Arłukowicz podkreślił w czwartek, że pacjentom, których lekarze zamkną gabinety, opiekę zapewniać będą szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć oraz placówki nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, a Fundusz sfinansuje każdą taką wizytę. Przypomniał, że każdy może w ciągu roku bezpłatnie trzy razy zmienić swojego lekarza. Wystarczy wypełnić deklarację dostępną na stronach internetowych NFZ, MZ czy innych instytucji - i złożyć ją u lekarza rodzinnego w otwartej przychodni.
Jednocześnie zaznaczył, że wszyscy lekarze i przychodnie, którzy mimo niepodpisanej umowy otworzą w piątek gabinety, zachowają prawo do ciągłości deklaracji pacjentów, czyli tzw. listy aktywnej. - Zamknięcie gabinetów w piątek sprawi, że przy powrocie do uruchomienia przychodni deklaracje pacjentów trzeba będzie zbierać na nowo - wytłumaczył.
x-news.pl, TVN24
Zdaniem rzecznika prasowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych Michała Sutkowskiego, minister się myli. - Deklaracja traci ważność, gdy pacjent się zapisze do innego lekarza albo wtedy, gdy pacjent umrze. W tych dwóch tylko przypadkach - według mojej oceny - deklaracja traci ważność - wskazał.
Sytuacja w poszczególnych województwach

Według danych z czwartku najgorsza sytuacja jest w województwie lubuskim. Umowy na 2015 roku aneksowało dotąd 25 proc. placówek POZ z tych, które miały je zawarte w ubiegłym roku. Zaledwie jedną trzecią (ok. 34 proc.) umów podpisano w województwie opolskim. Jak przekazała rzeczniczka opolskiego NFZ Beata Cyganiuk do północy w nocy ze środy na czwartek spośród 183 umów z lekarzami POZ podpisano 62.
Do godz. 16 w środę do 38 proc. zwiększyła się liczba gabinetów POZ, które złożyły aneksy do umów wieloletnich w Podlaskiem. To 91 spośród 238 świadczeniodawców. W województwie warmińsko-mazurskim do środy wieczorem aneksy przedłużające umowy podpisała ponad połowa przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Umowy z NFZ na 2015 rok podpisało ponad 43 proc. świadczeniodawców POZ w województwie podkarpackim. - W regionie spośród 342 podmiotów zapewniających opiekę lekarzy rodzinnych na podpisanie kontraktów zdecydowało się 149 - podał Dariusz Zieliński z podkarpackiego oddziału Funduszu.
Około połowa świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w Lubelskiem miała w środę podpisane umowy z NFZ na 2015 rok. Na poziomie 60 proc. usługi POZ zabezpieczone zostały w województwie pomorskim.
Na Dolnym Śląsku - jak wynika z danych opublikowanych w nocy ze środy na czwartek - umów z NFZ na świadczenia medyczne nie podpisało 175 placówek POZ z 496 w regionie. W województwie śląskim przedłużonych zostało 72 proc. umów NFZ z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej. Z kolei łódzki NFZ podpisał umowy z 86 proc. gabinetów POZ w regionie.
Większość przychodni POZ po 1 stycznia będzie czynna na Mazowszu i w Małopolsce.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, PAP, kk