Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 04.11.2009

"Radio będzie agresywniejsze"

J. Hasiński: Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może zmienić oblicze mediów w Polsce
Sala rozpraw TKSala rozpraw TKfot. trybunal.gov.pl


Dalsze ograniczenie środków z abonamentu sprawia, że media publiczne staną się agresywnymi graczami na rynku reklamy - powiedział p.o. prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński. Skomentował w ten sposób wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zezwala na wejście w życie noweli ustawy abonamentowej, poszerzającej katalog zwolnionych z płacenia na radio i telewizję.

- To, co się dzisiaj wydarzyło, może zmienić oblicze mediów w Polsce - nie tylko publicznych, ale wszystkich graczy na tym rynku. Dla mediów publicznych jest to wiadomość alarmująca, ale dla komercyjnych też nie jest najlepsza - ocenił Hasiński.

Według szacunków Hasińskiego wyrok TK ograniczy przychody Polskiego Radia o blisko 40 procent. - W praktyce to musiałoby oznaczać likwidację nawet trzech programów Polskiego Radia. Oczywiście my się nie poddamy, ale to może źle wróżyć całemu rynkowi medialnemu, ponieważ będziemy agresywniejsi na rynku reklamowym. Tak samo - jak podejrzewam - zachowa się TVP. W dobie kryzysu nie są to dobre wiadomości dla nikogo - powiedział Hasiński.

- Polskie Radio, które było ostoją misyjności, zwłaszcza Program Drugi, w części Trzeci, Jedynka i nawet radio Euro, nie mówiąc o Radiu Polonia, nadającym dla Polaków za granicą praktycznie zostały pozbawione dużej części środków - powiedział p.o. prezes PR. Wyliczył też zespoły artystyczne, chóry. - Z wszystkich tych jednostek byliśmy do tej pory dumni. Teraz z czego mamy to utrzymać? - pytał.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego może oznaczać śmierć dla mediów publicznych – uważa natomiast medioznawca, doktor Wiesław Godzic.

Godzic uważa, że decyzja ta może spowodować, że media publiczne utracą płynność finansową.

Zdaniem medioznawcy, po decyzji Trybunału abonament przestanie płacić znacząca grupa ludzi, którzy dotychczas to robili. Ekspert uważa, że zapewnić płynność finansową mediom publicznym może jedynie jakaś nowa forma pobierania opłat.

To bardzo zła wiadomość dla mediów publicznych – tak o orzeczeniu TK mówił Karol Jakubowicz.

Medioznawca przypomniał, że w latach 90 Trybunał w jednym z orzeczeń stwierdził, że system abonamentowy gwarantuje niezależność mediów publicznych od rządu. Dziś wydaje się, że sędziowie odchodzą od tego stanowiska - uważa Jakubowicz.

Ekspert ocenił postawę rządu w sprawie mediów publicznych jako nielogiczną.