Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 05.11.2009

Zagrożone finansowanie mediów publicznych

Prezydent zamierza skonsultować się z marszałkiem Sejmu w sprawie nowelizacji ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym.
Sala rozpraw TKSala rozpraw TKfot. trybunal.gov.pl

Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, z obowiązku płacenia abonamentu zostanie zwolnionych nawet kilka milionów ludzi. Nowelizację ustawy do Trybunału skierował Lech Kaczyński.

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak powiedział, że należy wyjaśnić tę sprawę z marszałkiem Sejmu, by nie było żadnych wątpliwości. Nie wiadomo, czy dojdzie do spotkania polityków, czy też będą się kontaktować ze sobą ich kancelarie.

Minister Stasiak podkreślił jednak, że trzeba poważnie pomyśleć o zmianach systemowych - tak by finansowanie mediów publicznych nie było zagrożone.

Trybunał uznał między innymi za niezgodny z Konstytucją tryb uchwalenia ustawy oraz zwolnienie z abonamentu osób represjonowanych w czasie stanu wojennego. Sędziowie uchylili również przepisy dotyczące zwrotu zapłaconego abonamentu osobom, które dokonały wpłat za cały rok z góry, a z mocy ustawy zostały zwolnione z tego obowiązku. Pozostałe przepisy będą mogły wejść w życie, po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji z wyłączeniem zakwestionowanych zapisów.

Zgodnie z artykułem 122 Konstytucji, jeżeli niezgodność z Konstytucją dotyczy poszczególnych przepisów ustawy, a Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie, że są one nierozerwalnie związane z całą ustawą, prezydent po zasięgnięciu opinii marszałka Sejmu, podpisuje ustawę z pominięciem przepisów uznanych za niezgodne z Konstytucją.

Konstytucjonalista profesor Piotr Winczorek zaznacza jednak, że prezydent może nie podpisać ustawy abonamentowej. Konstytucja daje Lechowi Kaczyńskiemu możliwość zwrotu ustawy do Sejmu w celu usunięcia niezgodności zapisów z ustawą zasadniczą. Właśnie konsultacja z marszałkiem Sejmu ma na celu ustalenie, czy te niezgodności da się usunąć, czy zakwestionowane przepisy są tak istotne dla ustawy, że bez nich czy też ze zmienionymi zapisami, ustawa może funkcjonować jako całość. Gdyby się okazało, że tak nie jest, możliwe są prace od nowa nad ustawą.

(iar)