Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 09.02.2010

Europosłowie zaakceptują nową Komisję Europejską

W Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jose Barroso przedstawił Europarlamentowi plan prac na najbliższych 5 lat. Wczesnym popołudniem deputowani mają zdecydować w głosowaniu o zatwierdzeniu nowego składu Komisji Europejskiej.

Akceptacja dla Jose Barroso i 26 komisarzy jest raczej przesądzona - tak wynika z deklaracji największych ugrupowań politycznych. Mimo to - zgodnie z procedurami - szef Komisji musiał przedstawić w Parlamencie priorytety i prosić o zatwierdzenie. „Jeśli Komisja Europejska otrzyma państwa poparcie, gwarantuję, że od razu zabierzemy się do pracy" - mówił Jose Barroso.

Szef Komisji powiedział, że jednym z priorytetów będzie nowa unijna strategia gospodarcza, czyli bardziej inteligentna, ekologiczna i oparta na wiedzy gospodarka rynkowa. Jose Barroso wymienił też przygotowanie nowego unijnego budżetu na lata 2014-2020.

Wstępne propozycje przedstawi Polak - Janusz Lewandowski, który w nowej Komisji będzie zajmował się właśnie budżetem, ale ostateczna decyzja w sprawie podziału pieniędzy będzie należała do unijnych rządów.

Przewodniczący Komisji kilkakrotnie zapewniał też o woli pełnej współpracy z deputowanymi. Jose Barroso będzie musiał brać ich zdanie pod uwagę, bo od grudnia obowiązuje traktat lizboński, który znacznie wzmocnił rolę Parlamentu Europejskiego.

Obecny skład Komisji różni się nieznacznie od tego, który Portugalczyk przedstawiał pod koniec listopada. Jose Barroso musiał dokonać jednej zmiany. Bułgarka Rumiana Żelewa, kandydatka na unijną komisarz do spraw pomocy humanitarnej została negatywnie oceniona przez europosłów podczas przesłuchania w Parlamencie, wycofała więc swoją kandydaturę i zastąpiła ją rodaczka Kristalina Georgijewa.

Jeśli chodzi o teki, które porozdzielał Jose Barroso, to w większości były one zgodne z oczekiwaniami unijnych rządów. Polak - Janusz Lewandowski zajmie się budżetem. Już wkrótce będzie musiał przygotować reformę budżetową, czyli ustalić na co Unia Europejska przede wszystkim powinna przeznaczać pieniądze. Poza tym będzie odpowiedzialny za opracowanie nowego budżetu na lata 2014-2020, co dla Polski, która korzysta obecnie z hojnego, unijnego wsparcia, jest kluczowe. Ostateczną jednak decyzję w sprawie podziału unijnych funduszy podejmą europejskie rządy.

kg,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)