Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 03.02.2010

Kontrowersyjne prawo przeciw dyskryminacji

Ustawa zakazuje wszelkich aspektów dyskryminacji - od płci, rasy i wieku po stan zdrowia, światopogląd i orientację seksualną.

Duże kontrowersje budzi przygotowana przez brytyjski rząd ustawa o równouprawnieniu. Przegłosowany już w Izbie Gmin dokument napotkał na opór w Izbie Lordów, protestują przeciwko niemu również Kościoły.

Ustawa zakazuje wszelkich aspektów dyskryminacji - od płci, rasy i wieku po stan zdrowia, światopogląd i orientację seksualną. Jej przejawy mają być zabronione w pracy, edukacji, służbie zdrowia, prawie cywilnym i religii. I właśnie z tej strony napotkała na największy opór. Przeciwko głosowało 8 biskupów anglikańskich zasiadających w Izbie Lordów.

Bezprecedensową interwencję podjął też papież Benedykt XVI wzywając ponad 4 miliony brytyjskich katolików, by nie głosowali na partie, które poprą ustawę. Sprzeciw Kościoła katolickiego dotyczy tych aspektów ustawy, które zmuszałyby go do zatrudniania homoseksualistów. Rząd ugiął się i zagwarantowal wszystkim religiom, że takie równouprawnienie nie będzie się rozciągać na duchownych, ale nadal jest walka o zatrudniane przez Kościoly osoby świeckie.

Kościół katolicki walczyl w przeszłości z innymi brytyjskimi przepisami, jak wymóg, by wszystkie sierocińce, w tym katolickie, gwarantowały prawo adopcji dzieci parom homoseksualnym, a także, by prowadzone przez Kościół szkoły przyjmowały co najmniej jedną czwartą dzieci innych wyznań lub niewierzących.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)